• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Chiny nie powinny ślepo wspierać zadłużonych państw UE"

"Zakup włoskich obligacji skarbowych powinien być warunkowy i wymaga dalszych badań" - oświadczył na łamach "China Daily" członek komitetu polityki monetarnej banku centralnego Chin, Li Daokui. To komentarz do słów premiera Wen Jiabao o pomocy zadłużonym krajom.

Li, ekonomista z Uniwersytetu Tsinghua, cytowany w czwartek przez anglojęzyczny oficjalny dziennik, dodał też, że "Chiny powinny być przygotowane na najgorszy scenariusz" w eurolandzie. "Chiny nie powinny ślepo wspierać zadłużonych państw UE, bo przedłuży to tylko trudności w strefie euro" - powiedział.

Deklaracja pomocy na "letnim Davos"

W środę podczas otwarcia forum gospodarczego w Dalian zwanego "letnim Davos" premier Wen Jiabao zapewnił, że Chiny gotowe są pomóc Europie i Stanom Zjednoczonym w przezwyciężeniu problemów gospodarczych.

Chiny powinny być przygotowane na najgorszy scenariusz w eurolandzie. Chiny nie powinny ślepo wspierać zadłużonych państw UE, bo przedłuży to tylko trudności w strefie euro.

Li Daokui, bank centralny Chin

Szef chińskiego rządu wezwał jednocześnie zachodnie gospodarki, aby "same najpierw zrobiły porządek na swoich podwórkach".

Upadek euro i UE możliwy

Z kolei dyrektor Instytutu Badania Światowych Gospodarek przy Chińskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chen Fengyin powiedziała "China Daily", że obecny kryzys finansowy może łatwo doprowadzić do całkowitego upadku euro i Unii Europejskiej.

Są dwa scenariusze walki z obecnym kryzysem. Jeden zakłada, że pozwoli się Grecji na bankructwo, co ustabilizuje strefę euro i zapewni bezpieczeństwo innym gospodarkom np. Włoch. Drugi scenariusz dotyczy Niemiec, największej gospodarki w UE i wymaga reorganizacji całego rynku europejskiego, aby zażegnać kryzys.

ekonomistka Chen Fengyin

"A z tego wyniknie sytuacja, której nikt nie chce być świadkiem: powstania jednego międzynarodowego systemu finansowego zdominowanego przez dolara" - dodała.

Zdaniem Chen największym problemem UE nie jest jej ogromne zadłużenie, czy bezrobocie, ale brak jedności.

Dwa scenariusze antykryzysowe

Ekonomistka przedstawiła dwa scenariusze walki z obecnym kryzysem. "Jeden zakłada, że pozwoli się Grecji na bankructwo, co ustabilizuje strefę euro i zapewni bezpieczeństwo innym gospodarkom np. Włoch. Drugi scenariusz dotyczy Niemiec, największej gospodarki w UE i wymaga reorganizacji całego rynku europejskiego, aby zażegnać kryzys" - twierdzi Chen.

"Wydaje mi się, że Chiny powinny pomagać Unii w walce z kryzysem, gdyż życzylibyśmy sobie widzieć dywersyfikację na globalnym rynku finansowym, gdzie euro odgrywa ważną rolę" - dodała ekonomistka.

//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane