• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny. Gospodarka

Chiny już nie kopiują niemieckich technologii. Wolą je kupować

Odwiedzający Europę chiński prezydent Xi Jingping promuje między innymi relacje gospodarcze pomiędzy Państwem Środka a Niemcami. Przykładem może być przedsiębiorstwo Kiekert z Heiligenhaus w Nadrenii Północnej-Westfalii. Światowy potentat w produkcji zamków samochodowych od dwóch lat znajduje się w chińskich rękach.

A niemieckie przedsiębiorstwa coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów z Chin.

I choć tamtejsi biznesmeni wciąż wolą kopiować wypróbowane technologie, niż kupować firmy, do których one należą, sytuacja ulega szybkiej zmianie - w tempie nawet 30 proc. rocznie.

- Dzięki tej owocnej współpracy pozostajemy liderem w naszej branży. Kolejną wartością dodaną jest to, że łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do klientów na rynkach azjatyckich - podkreślił Karl Krause, menedżer w Kiekert AG.

Optymistyczna przyszłość

Oprócz Kiekerta za przykłady mogą służyć takie firmy jak produkująca baterie słoneczne Asola oraz produkujący komponenty do samochodów HIB Trim.

- Szacujemy, że chiński kapitał inwestuje obecnie w około 100 niemieckich przedsiębiorstw. Łączna kwota tych inwestycji to ok. 1,5 mld euro. Największe zainteresowanie wzbudza oczywiście niemiecka technologia opracowana i wykorzystywana przez te przedsiębiorstwa - zaznacza Heiko Schwiderowski, ekspert ds. inwestycji zagranicznych w Niemieckiej Izbie Przemysłu i Handlu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane