• rozwiń

Chiny eksportują na potęgę

Nie straszne im zawirowania na globalnych rynkach i fatalne nastroje inwestorów w USA i Europie - Chiny rozwijają się w najlepsze. Ich eksport osiągnął w lipcu rekordową wartość 175,13 mld dol.

Jak poinformowały w środę chińskie służby celne, w lipcu chiński eksport w porównaniu z tym samym okresem rok temu wzrósł aż o 20,4 proc. Import urósł z kolei o 22,9 proc.

Nadwyżka handlowa Chin wzrosła aż do 31,48 mld dol. i znacznie przekroczyła prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku rzędu 26 mld dol.

Kryzys zagrozi Chinom?

Według niektórych analityków chiński eksport może w najbliższych miesiącach ucierpieć z powodu spadku nastrojów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Niemniej jednak rekordowa nadwyżka dostarczy dodatkowych argumentów tym, którzy naciskają na Chiny, by dopuściły do aprecjacji swojej waluty. Najwięksi partnerzy handlowi Chin, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, zarzucają Pekinowi, że utrzymuje kurs juana na sztucznie wysokim poziomie, by stymulować swój eksport.

jak//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane