• rozwiń

Chiny dosypią juanów do gospodarki

Chiny dosypią juanów do gospodarki
Foto: PAP/EPA Foto: Poszukujący pracy w czasie targów pracy w Hangzhou we Wschodnich Chinach

Chiny będą dosypywać pieniędzy do słabnącej gospodarki. Premier Państwa Środka Wen Jiabao zapowie prawdopodobnie w czwartek nowy plan stymulacyjny o wartości 4 bilionów juanów, czyli 585 miliardów dolarów.

Ceny akcji w na giełdzie Szanghaju podskoczyły najbardziej w ciągu ostatnich czterech miesięcy na fali spekulacji o nowych wydatkach rządowych. Shanghai Composite Index zyskał w środę 6,1 proc.

Dlaczego osłabł Smok?

Chiny odczuwają silne spowolnienie gospodarki będące efektem światowego kryzysu finansowego. Wartość chińskiego eksportu i wzrost gospodarczy są obecnie najsłabsze od siedmiu lat. Kosztowało to utratę pracy przez 20 milionów ludzi migrujących ze wsi w jej poszukiwaniu.

Pieniądze z pakietu stymulującego będą prawdopodobnie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę oraz pomoc dla przemysłu, który ma kłopoty ze sprzedażą swoich wyrobów za granicą.

Lekka poprawę już widać

Poprzedni pakiet stymulujący dla gospodarki Chiny przyjęły w listopadzie 2008 roku. Był on jednak związany z inwestycjami infrastrukturalnymi, energetycznymi i budowlanymi w dotkniętej trzęsieniem ziemi prowincji Syczuan.

- Ten pakiet jest nieadekwatny biorąc pod uwagę totalne załamanie w światowym handlu - powiedział Bloombergowi Isaac Meng, straszy ekonomista w BNP Paribas w Pekinie.

Tymczasem trzeci z rzędu miesiąc wzrósł chiński indeks PMI. Jak podała chińska Federacja do spraw Logistyki i Zakupów, w lutym indeks menedżerów logistyki wzrósł do 49 punktów z ponad 45 w styczniu i rekordowo niskiego poziomu 38,8 w listopadzie 2008. Według analityków wynik sugeruje, że chińska gospodarka odbija się już od dna.

Jednak to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy indeks PMI Państwa Środka jest poniżej poziomu 50 punktów, który interpretuje się jako zapowiedź recesji.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane