• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chińskie tekstylia bez ograniczeń

Chińskie tekstylia bez ograniczeń
Foto: sxc.hu Foto: Czy Chińczycy zaleją nas swoimi tekstyliami

Od początku przyszłego roku znikną kwoty w imporcie chińskich tekstyliów do Unii Europejskiej. Zostały one wprowadzone trzy lata temu, w celu ochrony unijnego rynku przed zalewem tanich ubrań i tkanin.

Zgodnie z osiągniętym we wtorek porozumieniem pomiędzy Komisją Europejską a chińskim ministerstwem handlu, kwoty zostaną zastąpione wspólnym systemem monitoringu importu.

- Cieszę się z tego kroku we współpracy pomiędzy UE i Chinami, który pozwoli na łagodne przejście do wolnego handlu tekstyliami. System wspólnego monitorowania oznacza przewidywalność dla producentów i handlowców z UE, a także tworzy jasny obraz przyszłego rozwoju wydarzeń - powiedział komisarz ds. handlu Peter Mandelson.

Chodzi o kwoty ograniczające od 8 do 12 proc. roczny wzrost importu w ośmiu kategoriach towarów: podkoszulków, swetrów, męskich spodni, bluzek, sukienek, staników, pościeli i lnu. Zostały one wprowadzone przez UE w czerwcu w 2005 roku, po tym jak okazało się, że w wyniku liberalizacji handlu tekstyliami w ramach Światowej Organizacji Handlu ze stycznia 2005 roku, chińskie ubrania i tekstylia zalały unijny rynek. W 2005 roku ich import do państw UE wzrósł o 47 proc. Po wprowadzeniu kwot, w 2006 roku wzrost chińskiego importu tekstyliów zdecydowanie osłabł, osiągając 11 proc.

Według rzecznika Mandelsona, Petera Powera, osiągnięty z Chinami kompromis "zyskał szerokie poparcie" krajów członkowskich UE, których eksperci ds. handlowych spotkali się we wtorek w Brukseli. 19 z 27 państw zgodziło się na propozycje KE, reszta opowiadała się za przedłużeniem kwot. Zdaniem Powera na przedłużenie kwot "nigdy nie zgodziłyby się Chiny". Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Chinami a UE z czerwca 2005 roku, kwoty miały obowiązywać tymczasowo, właśnie do końca 2007 roku.

Power zapewnił, że mimo zniknięcia kwot, "możliwe jest, że w przyszłości jakiś kraj zażąda ponownego wprowadzenia środków ochronnych".

mb/mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane