• rozwiń

Chińskie banki mają trupa w szafie?

Chińskie banki mają trupa w szafie?
Foto: sxc.hu Foto: Ile naprawę pożyczyły władzom lokalnym chińskie banki?

- Zadłużenie chińskich władz lokalnych wobec banków może być o 3,5 bln juanów (540 mld dol.) wyższe niż szacują tamtejsi audytorzy - poinformowała we wtorek agencja ratingowa Moody's. Jak dodaje, może to narazić banki na straty i zatrząść chińską gospodarką.

W ubiegłym tygodniu Moody's przeanalizował raport chińskiego państwowego biura obrachunkowego, według którego zobowiązania finansowe władz terenowych sięgnęły 10,7 bln juanów (1,66 bln dol). Poprzez weryfikację różnic w danych, pochodzących od różnych chińskich organów władzy, agencja wykryła dodatkowe długi z tytułu zaciągniętych w bankach pożyczek na kwotę 3,5 bln juanów.

Zdrowy kredyt, czy trup w szafie?

Przypuszczamy, że większość udzielonych władzom lokalnym kredytów jest dobrej jakości, ale na podstawie naszej oceny kwalifikowania pożyczek i charakterystyki ryzyka doszliśmy do wniosku, że uzależnienie banków od wypłacalności kredytowanych przez nie władz lokalnych jest większe niż zakładaliśmy

chiny dług

Inwestorzy obawiają się, że ciężar tego zadłużenia, pochodzącego w połowie z finansowego pobudzania koniunktury w 2008 roku, może na dłuższą metę zdestabilizować chińską gospodarkę. W reakcji na znaczne straty banki mogłyby zredukować swą działalność kredytową.
- Przypuszczamy, że większość udzielonych władzom lokalnym kredytów jest dobrej jakości, ale na podstawie naszej oceny kwalifikowania pożyczek i charakterystyki ryzyka doszliśmy do wniosku, że uzależnienie banków od wypłacalności kredytowanych przez nie władz lokalnych jest większe niż zakładaliśmy - powiedziała analityk Yvonne Zhang z Moody's.

Każdy liczył po swojemu

Jakiś czas temu, by złagodzić zaniepokojenie inwestorów, różne chińskie instytucje państwowe - w tym biuro obrachunkowe, nadzór bankowy i bank centralny - podjęły próby oceny sytuacji zadłużeniowej władz lokalnych. Jednak dla ustalenia kwoty zobowiązań organy te posłużyły się różnymi definicjami i metodami rachunkowymi, co doprowadziło do rozbieżności w oficjalnych danych.

Jak podał Moody's, dodatkowe 3,5 bln długu znaleziono dzięki porównaniu ocen, przedstawionych przez biuro obrachunkowe i nadzór bankowy. Agencja przypuszcza, że biuro obrachunkowe najprawdopodobniej pominęło tę kwotę, gdyż według jego kryteriów nie wchodziła ona w skład realnych roszczeń wobec władz lokalnych.

- Wskazuje to, że pożyczki te mają najprawdopodobniej kiepską dokumentację i mogą stanowić największe ryzyko niespłacalności - zaznaczyła Zhang.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane