• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Chiński milioner chce przejąć brytyjską sieć handlową

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Chiński konglomerat Sanpower Group kontrolowany przez milionera Yuana Yafei prowadzi rozmowy ws. przejęcia znanej, brytyjskiej sieci sprzedaży detalicznej House of Fraser za ok. 450 mln funtów – donoszą media powołując się na źródła chińskie.

Yafei jest właścicielem najstarszego i największego domu towarowego w Chinach Nanjing Xinjieikou działającego od 1952 r. To pierwsza firma z Nanjing publicznie notowana na giełdzie.

Olbrzymie aktywa

Oprócz handlu detalicznego chiński milioner inwestował także w nieruchomości i nowe technologie. W swoim ręku ma ok. stu firm zatrudniających łącznie 30. tys. pracowników. Według tygodnika "Sunday Times" aktywa Sanpower sięgają 8 mld dolarów (50 mld juanów), a łączne obroty sięgają 56 mld juanów rocznie.

Działający od 165. lat House of Fraser ma w W. Brytanii sieć 60. domów towarowych. W przeszłości w jej skład wchodził także znany londyński dom towarowy Harrods, ale przed laty został wyodrębniony i sprzedany osobno. Sieć powiadomiła ostatnio o planach przekształcenia się w spółkę akcyjną.

Konkurentami do przejęcia House of Fraser jest francuska firma Galeries Lafayette oraz właściciel sklepów ze sportowymi akcesoriami Mike Ashley.

Chińczycy przejmują

Chińczycy są w W. Brytanii właścicielami m. in. sieci detalicznej Harvey Nichols kupionej w 1991 r. przez biznesmana z Hong Kongu Dicksona Poona, firmy Manganese Bronze – producenta londyńskich taksówek, Weetabix – producenta zestawów śniadaniowych oraz udziałowcami Thames Water i lotniska Heathrow.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane