• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chiński handel zagraniczny zwolnił

Chiński handel zagraniczny zwolnił
Foto: tvn24 Foto: W ostatnim czasie Chiny notują niższe obroty w handlu zagranicznym

Z najnowszych danych chińskiego ministerstwa handlu wynika, że tempo wzrostu handlu zagranicznego za ostatnie pół roku jest niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale wyższe od prognoz rządu i wynosi 9,2 proc. dla eksportu oraz 6,7 proc dla importu.

Ogólna wartość eksportu od stycznia do czerwca wyniosła 954 mld 380 mln dolarów, a importu 885 mld 460 mln dolarów. Według ekspertów ministerstwa powodem znacznego obniżenia tempa wzrostu eksportu jest przede wszystkim trudna sytuacja gospodarcza na świecie. Od września 2011 tempo wzrostu eksportu zaczęło się zmniejszać i w wyniku tego procesu tempo to najniższe notowania miało w końcu stycznia 2012 r. Od lutego powoli wskaźnik tempa wzrostu eksportu zaczął się powiększać.

Wzrost kosztów produkcji

Z danych Ministerstwa Handlu wynika również, że bardzo wzrosły koszty produkcji, zwłaszcza przedsiębiorstw nastawionych na eksport. Ze sprawozdań niektórych eksporterów wynika, że w ciągu ostatniego roku płace wzrosły o 20 proc. a proces ich wzrostu utrzymuje się już od dwóch lat.

Ryzyko na światowych rynkach

Kłopoty chińskiej gospodarki wynikają również z pogorszenia się znacznie warunki handlu na rynku globalnym. Wzrosła konkurencja i ryzyko operacji finansowych, co również ma wielki wpływ na rentowność eksporterów. Jak wynika z danych chińskiego Urzędu Celnego, w pierwszej połowie roku chińscy eksporterzy dokonali znacznych zmian strukturalnych, aby dopasować podaż do obecnych warunków rynku światowego. Proces ten będzie postępował i zdaniem Ministerstwa Handlu tempo wzrostu eksportu powinno wrócić do stałego poziomu 10 proc. w skali roku.

Gorsze dane w handlu zagranicznym Chiny notują od początku 2012 roku. W lutym państwo środka zanotowało największy deficyt w handlu zagranicznym od 22 lata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane