• rozwiń

Chiński gigant rusza na podbój Europy

Chiński gigant rusza na podbój Europy
Foto: Wikipedia/RudolfSimon Foto: Siedziba ICBC w chińskim Tianjin

Największy chiński bank ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) otworzył dziś pięć nowych oddziałów w Europie: w Amsterdamie, Brukseli, Paryżu, Madrycie i Mediolanie.

- Będziemy pomostem między Chinami a Europą - oświadczył w poniedziałek szef ICBC Jianqing Jiang. Podkreślił, że nowa strategia europejska ICBC zakłada wspieranie chińskich przedsiębiorstw i ich ekspansji na unijnym rynku.

Europejską siedzibą ICBC jest Luksemburg. Bank ma już też oddziały w Moskwie, Londynie i Frankfurcie nad Menem. - To wielki i ważny dzień dla ICBC, dla stosunków chińsko-europejskich i dla Luksemburga. Ekspansja chińskiego banku pokazuje, że Chiny wierzą w przyszłość Europy mimo jej przejściowych problemów gospodarczych - oświadczył minister finansów Luksemburga Luc Frieden.

Ważny partner

Niemiecka agencja dpa odnotowuje, że w 2010 roku Unia Europejska była najważniejszym partnerem handlowym Chin. Wartość chińskiego eksportu do UE wyniosła 311 miliardów dol., z czego 68 miliardów przypadło na Niemcy.

ICBC ma około 3,6 miliona klientów korporacyjnych i 216 milionów klientów indywidualnych. W 70 procentach jest kontrolowany przez państwo. W pierwszych trzech kwartałach 2010 roku zarobił 19 miliardów USD, o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane