• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chińska gospodarka najsłabsza od 5 lat

Chińska gospodarka najsłabsza od 5 lat
Foto: TVN24 Foto: Chińska gospodarka zwalnia tempo

Chińska gospodarka zwalnia tempo. Wskaźnik wzrostu PKB spada już piąty kwartał z rzędu i nie był tak niski od 5 lat - tłumaczą ekonomiści i dodają - ucierpią na tym światowe rynki żelaza, miedzi i paliw. W tym tygodniu z wizytą do Chin wybiera się premier Donald Tusk.

- Gospodarka będzie rosła coraz wolniej - uważa cytowany przez "Rzeczpospolitą" Zhang Fan, ekonomista z Tebon Securities w Szanghaju.

Zdaniem analityków, spowolnienia wzrostu produkcji przemysłowej można się spodziewać w branżach nastawionych na eksport - dotyczyć to będzie m.in. branży odzieżowej, producentów zabawek i przemysłu ciężkiego.

Ekonomiści nie mają wątpliwości - pogorszenie się sytuacji w chińskim eksporcie wynika ze spowolnienia gospodarczego w USA. To zaś jest skutkiem kryzysu na rynku finansowym.

Najniższy od 2002 roku wskaźnik wzrostu PKB jest też konsekwencją końca boomu stymulowanego olimpiadą w Pekinie. Ceny producentów wzrosły o 9,1 proc. Jeszcze miesiąc wcześniej było to 10,1 proc.

Tusk leci po budowniczych

Obecnie Chiny szykują się na wzrost nakładów infrastrukturalnych, zmniejszenie ulg podatkowych dla eksporterów oraz trzecią w tym roku podwyżkę stóp procentowych - pisze dziennik.

- Widać, że nikt na rynku nie jest do końca odporny, nawet Chiny – uważa Ben Simpfendorfer z Royal Bank of Scotland w Hong Kongu. Ekonomista przewiduje jeszcze trzy obniżki stóp procentowych i zaostrzenie polityki kredytowej do połowy 2009 r.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", w tym tygodniu do Chin udaje się Donald Tusk. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał o warunkach pozyskania chińskiej siły roboczej do budowy autostrad i stadionów na Euro 2012. Podjęte zostaną także rozmowy dotyczące chińskich inwestycji w Polsce. W grę wchodzi branża elektroniczna i przemysł samochodowy.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane