• rozwiń

Chińska czkawka Google

Po raz pierwszy w historii akcje chińskiej wyszukiwarki Baidu są na giełdzie w Nowym Jorku droższe niż akcje Google'a. Przyczyną tego stanu rzeczy są doniesienia mediów o zamiarach wycofania się amerykańskiego giganta z Państwa Środka.

W Chinach Google jest obecnie największym konkurentem posiadającej 3/4 rynku miejscowej wyszukiwarki Baidu. Po jego ewentualnym wyjściu z Państwa Środka Baidu przejmie zapewne niemal wszystkie wpływy reklamowe, które teraz zbierają Amerykanie.

To właśnie nadzieja na wzrost przychodów wywindowała w poniedziałek cenę akcji Baidu na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku do poziomu 576,8 dolarów. Tymczasem cena za walory Google'a spadła aż o 16,3 dolarów i zakończyła dzień na poziomie 563,2 dol.

Symboliczna cena

Oczywiście cały Google jest o wiele więcej wart niż Baidu. Amerykański koncern wyceniany jest łącznie na 180 miliardów dolarów, jego chiński konkurent jedynie na 20 miliardów dol. Mimo to komentatorzy zwracają uwagę, że wyższa cena akcji Baidu jest symboliczna i pokazuje jakie kłopoty ma Google w kraju o największej na świecie liczbie internautów.


Zarząd Google'a poinformował w styczniu, że firma przestanie stosować się do wymogów chińskiej cenzury, po tym jak odkryto, że z Chin pochodził cyberatak przypuszczony na Google'a w grudniu. Jako, że chińskie władze nie wyraziły zgody na zniesienie cenzury, Google - zdaniem mediów - planuje wycofać się z kraju. Doniesienia o takich planach nasiliły się w ostatnich dniach.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane