• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Chińczykom urosną stopy?

Chińczykom urosną stopy?
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Chiński bank centralny szykuje się do podwyżki stóp procentowych

Chiński bank centralny drugi raz w tym tygodniu sprzedał bony o wyższej rentowności, niż się spodziewano. Wśród ekonomistów pojawiło się więc przekonanie, że stopy procentowe Chińczycy podwyższą jeszcze w tym półroczu. Jednocześnie jednak Ludowy Bank Chin postanowił podwyższyć oprocentowanie rezerw obowiązkowych - chce ochłodzenia galopującego rynku?

Roczne bony, które we wtorek sprzedał Ludowy Bank Chin, miały rentowność 1,8434 proc. Tym samym wzrosła ona o 8 pkt. bazowych, co jest pierwszym wzrostem dla papierów rocznych od sierpnia. A ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się wzrostu o połowę niższego. Ponadto, 7 stycznia bank centralny pozwolił na wzrost rentowności bonów trzymiesięcznych o 4 pkt. bazowe do 1,3684, co zdarzyło się po raz pierwszy od 19 tygodni.

Podwyżka stóp nadchodzi

Ekonomiści interpretują te ruchy jako prognostyk do zwiększenia stóp procentowych w 2010 roku. Cytowany przez Bloomberga ekonomista Capital Economics Ltd. w Londynie Mark Williams uważa, że wtorkowy wzrost rentowności rocznych bonów odzwierciedla oczekiwania umiarkowanego wzrostu. - To bardzo mocny sygnał, że delikatna podwyżka nadejdzie wkrótce - ocenił.

Analitycy BNP Paribas także skorygowali prognozę podwyżki stóp w Chinach z trzeciego na drugi kwartał tego roku. A UBS prognozuje wzrost stóp procentowych w maju lub czerwcu po tym, jak w obecnym kwartale zostanie podwyższona stopa rezerw obowiązkowych - donosi "Puls Biznesu".

Zahamować pożyczanie

Podobnego zdania jest Tao Dong, ekonomista Credit Suisse w Hongkongu. - Prawdopodobieństwo wzrostu stopy rezerw obowiązkowych banków rośnie – powiedział. Peng Junming z państwowego funduszu China Investment Corp. dodał zaś, że bank centralny Chin może rozpocząć podwyżki stóp jeszcze przed ich wzrostem w USA. Powodem jest większe niż w USA niebezpieczeństwo powstania baniek spekulacyjnych.

Według "China Securities Journal", banki pożyczały ok. 100 mld juanów każdego dnia przez ostatni tydzień. W listopadzie ubiegłego roku, czyli w ostatnim miesiącu z którego pochodzą pełne dane, banki pożyczyły 294,8 mld juanów. Chiński bank centralny postanowił więc zahamować szczodrość banków, podwyższając od 18 stycznia oprocentowanie rezerw obowiązkowych o 0,5 punktu procentowego. To pierwsza taka podwyżka oprocentowania rezerw w dokonana przez chiński bank centralny w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

ktu ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane