• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chińczycy wycofują się z Google

Chińskie firmy bojkotują Google'a. Po tym, jak amerykańska wyszukiwarka zaczęła przekierowywać internautów na niecenzurowane serwery w Hong Kongu, firmy z Państwa Środka zrywają umowy. Taki plan ogłosił drugi co do wielkości operator komórkowy w tym kraju - China Unicom.

Przedstawiciele operatora podali, że firma nie zamierza współpracować z firmami, które nie stosują się do chińskiego prawa. Nie podano, jaka wyszukiwarka miałaby zastąpić Google w telefonach.

Firma ma zlikwidować w swych komórkach możliwość korzystania z wyszukiwarki Google. Smaczku sprawie dodaje fakt, że zakaz ma tez dotyczyć aparatów z systemem operacyjnym Android - którego Google jest producentem. Firma China Unicom była pierwszym operatorem w Państwie Środka, który oferował telefony Motoroli i Samsunga z systemem Android po ich wprowadzeniu na rynek.

Według gazety "New York Times", pod wpływem nacisków chińskiego rządu także największy chiński operator China Mobile zamierza rozwiązać umowę z Google. China Mobile i China Unicom łącznie mają ponad 700 milionów użytkowników. Google ma podobne umowy z 12 chińskimi firmami.

Z decyzją Google o zaprzestaniu cenzurowania wyników wyszukiwania solidaryzują się inne amerykańskie przedsiębiorstwa. M.in. zajmująca się rejestrowaniem domen internetowych na całym świecie firma Go Daddy zapowiedziała, że zaprzestanie rejestracji domen z rozszerzeniem .cn. Jak argumentuje, nowe chińskie przepisy chińskich władz wymagają, aby kupujący domenę przedstawił swe dane osobowe, adresowe i... kolorową fotografię.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane