• rozwiń

Chińczycy wezmą Volvo?

Chińczycy wezmą Volvo?
Foto: volvo.com Foto: Volvo będzie mieć skośne oczy?

Ford oficjalnie potwierdza, że prowadzi rozmowy o sprzedaży marki Volvo, nie ujawnia jednak potencjalnych nabywców. Nieoficjalne informacje ze Szwecji mówią, że zainteresowanie nabyciem legendarnej marki są firmy chińskie.

Po największej rocznej stracie, jaką Ford zanotował w 2008 roku sprzedał on już dwie należące do niego brytyjskie marki - Jaguar i Land Rover za łączną sumę 2,3 miliarda dolarów. Nabywcą był indyjski koncern Tata - ten sam, który właśnie wprowadza na rynek najtańsze auto świata, Tata Nano.

Wśród potencjalnych nabywców Volvo wymieniane są chińscy producenci samochodów - Chery Automobile, Dongfeng Motor Group i Chongqing Changan Automobile.

Volvo w ostatnim kwartale 2008 roku przyniosło stratę 736 milionów dolarów, podczas gdy cały koncern Forda stracił 14,6 miliarda dolarów.

Ford najbardziej ucierpiał na amerykańskim rynku, dotkniętym gwałtownym spadkiem sprzedaży w związku z kryzysem finansowym. Podobne kłopoty przezywają tam jego dwaj główni konkurenci - General Motors i Chrysler. Ford przyjął jednak odmienną strategię przetrwania i nie korzysta z rządowego wsparcia. Obaj konkurenci otrzymali natomiast dotąd 17,4 miliarda dolarów ze środków publicznych.

Natomiast Volvo i Saab skorzystały ze wsparcia szwedzkiego rządu w wysokości 28 miliardów koron, czyli równowartości 3,5 miliarda dolarów. Saab należy do General Motors, które także rozmawia o jego sprzedaży.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane