• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Chińczycy wchodzą do Huty Stalowa Wola

Chińczycy wchodzą do Huty Stalowa Wola
Foto: TVN24 Foto: Chińczycy kupuja tę część HSW, która produkuje maszyny budowlane

We wtorek w Chinach podpisano wstępną umowę sprzedaż cywilnej części Huty Stalowa Wola firmie Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd - poinformował pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto. Chińczycy deklaryją, że po zakupie polskiej firmy chcą zwiększyć jej produkcję.

Rzecznik dodał, że chińska spółka porozumiała się co do ceny transakcyjnej i innych "istotnych warunków dotyczących zakupu I oddziału HSW", produkującego maszyny budowlane.

- Ta umowa otwiera drzwi do dalszych negocjacji umowy ostatecznej, której zawarcie będzie uzależnione od uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych i rządowych w Polsce i Chinach, co powinno nastąpić w ciągu kilku kolejnych miesięcy - dodał Bartosz Kopyto.

W obecności ministra Grada

Wstępna umowa sprzedaży części cywilnej HSW została podpisana w obecności ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, dyrektora w Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych CHRL Zhang Xiangmu, przewodniczącego Rady Dyrektorów LiuGong Wang Xiaohua oraz prezesa zarządu HSW Krzysztofa Trofiniaka.

Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 roku, a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań.

Większa produkcja, nowe produkty

Jak podano we wspólnym komunikacie HSW i LiuGong, przyszły zakup przez chińską spółkę cywilnej części HSW "współgra z długofalową strategią rozwoju firmy LiuGong i ma na celu stworzenie w Polsce głównego ośrodka produkcji i dystrybucji maszyn budowlanych na Europę, Amerykę Północną, kraje dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw, etc."

Chińczycy deklarują, że po nabyciu polskiej firmy zamierzają zwiększyć produkcję, a także wdrożyć wytwarzanie nowych typów maszyn.

Młodszy kupuje starszego

Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Od czasu rozwinięcia i wyprodukowania pierwszej ładowarki kołowej w Chinach w 1966 r. asortyment maszyn LiuGong powiększył się, obejmując: ładowarki kołowe, koparki, walce drogowe, równiarki i frezarki drogowe, ładowarki burtowe, koparko-ładowarki, wózki widłowe, dźwigi, spycharki i układarki rur. LiuGong ma 17 zakładów produkcyjnych w Chinach, jeden zakład w Indiach i 9 filii zagranicznych. Chińska spółka ma również sieć 119 dealerów i 881 punktów sprzedaży w ponad 80 krajach.

Huta Stalowa Wola S.A. powstała w 1937 r. jako producent stali jakościowych i sprzętu wojskowego. Wydział produkcji maszyn budowlanych powstał w 1952 r.; w ciągu następnych 40 lat zakład stał się największym producentem maszyn budowlanych w Europie Centralnej, specjalizując się w ciężkim sprzęcie budowlanym - spycharki, układarki rur, ładowarki kołowe i koparko-ładowarki. Poza sprzedażą na rynki krajowe, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

HSW produkuje także sprzęt wojskowy; ta część zakładu nie będzie sprywatyzowana.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane