• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Chińczycy walczą z korupcją, spada więc sprzedaż luksusowego wina z Australii

Leszek Ślazyk: Chiny chcą teraz wzmocnić konsumpcje wewnętrzną, ale Chińczycy nie będą mieli to na pieniędzy Odtwórz: Leszek Ślazyk: Chiny chcą teraz wzmocnić konsumpcje wewnętrzną, ale Chińczycy nie będą mieli to na pieniędzy
Foto: sxc.hu/ Telos | Video: TVN24 BiS Foto: Chińska gospodarka ma coraz większe kłopoty, władze każą oszczędzać na różne sposoby | Video: Leszek Ślazyk: Chiny chcą teraz wzmocnić konsumpcje wewnętrzną, ale Chińczycy nie będą mieli to na pieniędzy

Australijski producent win, Treasury Wine Estates Ltd., poinformował o spadku zysków ze sprzedaży najlepszych roczników swojego wina w Chinach. Chiny ograniczyły bowiem popyt na luksusowe produkty - informuje Bloomberg. Zysk australijskiej firmy z tego powodu waha się w ostatnim półroczu 2013 między 42 mln a 46 mln dolarów, wobec ponad 70 mln dolarów rok wcześniej.

Treasury Wine, drugi co do wielkości na świecie producent wina, od dawna dążył do dostosowania się do gustów chińskich konsumentów, którzy wyprzedzili chociażby Francuzów pod względem spożycia wina.

Jednak ostatnio biznes psuje mu kampania prowadzona przez Komunistyczną partię Chin, mająca na celu przywrócenie dyscypliny wśród swoich członków doprowadziła do wyeliminowania ekstrawaganckich wydatków m.in. na alkohol, drogie restauracje czy zegarki.

- Chiński plan oszczędnościowy może być jeszcze przez jakiś czas problemem - uważa jeden z menedżerów w Sydney. Dodał, że ryzyko spadku chińskiej konsumpcji istnieje też w 2014 roku. 

Chińska surowość

Treasury Wine podał, że jej całoroczne zysk waha się między 190 mld a 210 mld dolarów, w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 250 mld dolarów.

Chińskie oszczędności to kolejny etap reformy, którą od objęcia władzy wprowadza prezydent Xi Jinping. Zapowiedział on oszczędności w administracji i walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy. Ma temu sprzyjać m.in. ograniczenie ekstrawaganckich wydatków, w tym na wycieczki zagraniczne, wystawne bankiety i kosztowne prezenty.

Roku temu Treasury Wine w polityce chińskich władz nie widział jeszcze zagrożenia dla swojej działalności w tym kraju. Wówczas planował zwiększyć swoją obecność w Państwie Środka czterokrotnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane