• rozwiń

Chińczycy uregulują zaległe płatności. A2 uratowana?

Chińczycy uregulują zaległe płatności. A2 uratowana?
Foto: TVN24 Foto: A2 uratowana?

Ministerstwo Infrastruktury dogadało się z chińskim konsorcjum COVEC, które buduje dwa odcinki autostrady A2 Stryków-Konotopa. Do 30 maja Chińczycy mają uregulować płatności wobec podwykonawców i dostawców pracujących przy budowie.

Jak przekazał rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński, prezes lidera konsorcjum COVEC Yuanming Fang podpisał dziś oświadczenie, w którym zobowiązał się, że dokona regulacji płatności wobec podwykonawców i dostawców do dnia 30 maja tego roku. Ponadto przywróci szybkie tempo prac na budowie autostrady A2 Stryków-Konotopa na odcinku A i odcinku C.

Karpiński dodał, że Chińczycy podtrzymują termin wykonania i warunki zamówienia - pozostaje on zgodny z podpisaną w 2009 r. umową.

Oświadczenie zostało podpisane w wyniku rozmów i ustaleń przeprowadzonych z zamawiającym, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

W czwartek media informowały, że chiński wykonawca budowy zalega podwykonawcom z opłatami. Według "Gazety Wyborczej", w niektórych przypadkach zaległości sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. "Gazeta" napisała, że GDDKiA może rozwiązać umowę z wykonawcą i szukać nowego, ale wtedy A2 między Łodzią a Warszawą nie byłaby gotowa na Euro 2012.

List do premiera

Część podwykonawców COVEC już zawiesiła prace i twierdzi, że na plac budowy wróci dopiero, gdy otrzyma zaległe pieniądze od Chińczyków.

Kilka firm wysłało list do premiera Donalda Tuska, w którym proszą go o spotkanie, na którym chcieliby omówić swoje problemy. Zaznaczają, że przestój w pracy będzie kontynuowany do czasu uregulowania faktur.
- Firmy podwykonawcze gotowe są natychmiast wznowić prace, jednak potrzebna nam jest pomoc w uzyskaniu należnych nam płatności oraz zapewnienie gwarancji o tym, że uzyskamy pieniądze za wykonane przez nas w przyszłości prace - napisali przedstawiciele podwykonawców.

bgr/iga,mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane