• rozwiń
  • WIG20 2191.96 -0.69%
  • WIG30 2492.89 -0.66%
  • WIG 58180.65 -0.46%
  • sWIG80 11659.65 +0.43%
  • mWIG40 3798.89 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:43

Dostosuj

Chińczycy chcą Saaba, ale starego

Chińczycy chcą Saaba, ale starego
Foto: wikipedia.org Foto: Chiński BIAC chce produkować jedynie starsze modele Saaba

General Motors prowadzi rozmowy o sprzedaży aktywów Saaba z chińskim koncernem BAIC - podaje agencja Reuters, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji. BAIC - czyli piąty co do wielkości producent aut w Chinach - nie chce jednak kupować głównych zakładów Saaba z szwedzkim Trollhattan.

Według agencji Reuters, BAIC zamierza produkować w Chinach starsze modele Saaba, takie jak 9-5 i 9-3.

Według ekspertów, częściowa sprzedaż aktywów szwedzkiej marki GM Chińczykom może być pierwszym krokiem do jej całkowitej likwidacji. Zagrożone są 3 tysiące miejsc pracy.

Oprócz rozmów z BAIC, GM negocjuje z kilkoma innymi firmami, które zgłaszały zainteresowanie Saabem. Rada dyrektorów koncernu z Detroit zdecydowała, że jeśli do końca grudnia nie znajdzie się nabywca dla Saaba, GM przestanie finansować tę markę, co oznaczałoby jej zamknięcie. W ubiegłym miesiącu z zakupu Saaba wycofała się norweska firma Koenigsegg.

Firma Svenska Aeroplan AktieBolag powstała w roku 1937 jako producent samolotów. Po drugiej wojnie światowej, gdy na rynku lotniczym zapanował kryzys stworzono w niej dział motoryzacyjny - Saab Automobile AB. Marka zyskała światową renomę, stając się synonimem luksusu i niezawodności.

W roku 1969 Saab połączył się ze szwedzką firmą Scania, znaną z samochodów ciężarowych. W 1990 roku połowę udziałów w dziale zajmującym się produkcją samochodów osobowych sprzedano amerykańskiemu koncernowi General Motors. Dziesięć lat później dokupił on resztę akcji, stając się jedynym właścicielem marki Saab.

W obliczu kryzysu GM w lutym 2009 roku zwrócił się do szwedzkiego rządu o pomoc finansową, ale jej nie uzyskał. Wtedy zdecydował o wystawieniu firmy na sprzedaż.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane