• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chemikalia w chińskim mleku już od wielu lat?

Afera z mlekiem zawierającym melaminę nie jest prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem w Chinach. Jak ustalili dziennikarze niemieckiej telewizji ZDF, w prowincji Hebei od lat przy pomocy chemikaliów i wody "rozmnaża się" mleko.

- Tak się robi już od paru lat - mówi dziennikarzom Li Fengshu, rolnik ze wsi Nantongye w prowincji Hebei.

Największy chiński producent mleka w proszku, firma Sun Lu, poinformowała na początku sierpnia o obecności trującej melaminy w jej produktach. Po kontrolach okazało się, że chemikalia znaleziono w produktach mlecznych 22 chińskich wytwórców tej branży. Od tej czasu objawy chorobowe wystąpiły u 53 tysięcy chińskich dzieci, 13 tysięcy z nich trafiło do szpitali, a czworo zmarło.

Chłopi we wsi Nantongye mają jasną opinię, kto dosypuje chemikaliów do ich mleka: winą obarczają pracowników zlewni mleka, należących do koncernu San Lu. Chłopi nie doją swoich krów sami, dwa razy dziennie pędzą zwierzęta do "firmowej" zlewni mleka. - Kupują od nas pół tony dobrego mleka. Ale z tego robią trzy tony. Tam jest już dwie i pół tony fałszywych składników. To jest melaminowe mleko - mówi ZDF rolnik Li.

- San Lu ma teraz problem. Oni nas ściśle kontrolują, ale nie kontrolują swoich własnych oszustw - dodaje inna z rolników, Niu Weiwei. - Oni robią to dla pieniędzy. Fałszywe mleko robią ich ludzie. Juz od wielu lat - mówi.

Skandal ujawnia wiele splątanych interesów politycznych i gospodarczych. - Urzędnicy gminy i ze wsi kręcą razem, i razem na tym zarabiają. Teraz boją się udzielać wywiadów. Wolą chronić wizerunek San Lu. Gdyby nie mieli nic na sumieniu, to dlaczego baliby się dziennikarzy? - pyta rolnik Lu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane