• rozwiń
  • WIG20 2299.51 -0.31%
  • WIG30 2634.73 -0.40%
  • WIG 59763.61 -0.35%
  • sWIG80 11857.67 -0.17%
  • mWIG40 4006.85 -0.74%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:39

Dostosuj

Chcesz zastrzec kartę płatniczą? Teraz pod jednym numerem, niezależnie od banku

Chcesz zastrzec kartę płatniczą? Teraz pod jednym numerem, niezależnie od banku
Foto: shuterstock Foto: Do systemu przystąpiło 20 banków, pozostałe mają dołączyć niebawem

Związek Banków Polskich uruchomił specjalny numer dla osób, które chcą zablokować utraconą kartę płatniczą nieależnie od tego, kto ją wydał. Po wybraniu nr +48 828 828 828 system przekieruje dzwoniącego do jego banku. Co roku Polacy zastrzegają 1,3 mln kart.

Jak tłumaczył wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek, dotychczas każdy z działających w Polsce banków miał indywidualny numer, na który dzwonili klienci, chcąc zastrzec utraconą kartę. Dodatkowy problem pojawiał się, gdy dana osoba musiała zastrzec karty w więcej niż jednym banku.

- Dlatego postanowiliśmy zaproponować jedno uniwersalne i bardzo przyjazne w użytkowaniu rozwiązanie - jednolity numer do zastrzegania zagubionych lub skradzionych kart - mówił wiceszef ZBP.

Dodał, że po podaniu nazwy banku system automatycznie przekierowuje rozmówcę do konkretnej infolinii. Ta jest dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Numer działa przez całą dobę, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabela opłat jego operatora.

Jeden numer - 20 banków

Mieczysław Groszek podkreślił, że obecnie do tego systemu przystąpiło 20 banków, które mają przeszło 80 proc. rynku kart płatniczych w Polsce. Dodał, że kolejne banki powinny wkrótce przyłączyć się do systemu.

Wiceprezes ZBP poinformował również, że corocznie w Polsce dokonywanych jest 1 mln 300 tys. zastrzeżeń kart płatniczych, co stanowi ok. 3 proc. kart wydanych w naszym kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane