• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chcesz zarobić na Euro 2012? Musisz zapłacić

Chcesz zarobić na Euro 2012? Musisz zapłacić
Foto: TVN24 Foto: Podróbki zawojują Polskę?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zarobić na sprzedaży produktów związanych z Euro 2012, mogą czuć się zawiedzeni. Jak informuje "Parkiet", Urząd Patentowy odmawia przedsiębiorcom rejestracji znaków towarowych związanych z imprezą. Czy zaleją nas chińskie podróbki?

Do Urzędu Patentowego wpłynęło ponad 50 zgłoszeń od firm i instytucji, które chciałyby używać znaku powiązanego z Euro 2012. Zgodę dostała tylko UEFA, a polscy przedsiębiorcy otrzymują odmowy, z czym nie chcą się pogodzić.

Dzieje się tak, gdyż prezes Urzędu Patentowego podpisał umowę zawierającą zobowiązania wobec UEFA w zakresie ochrony praw własności przemysłowej w związku z organizacją przez Polskę i Ukrainę piłkarskich mistrzostw Europy.

Powołany został zespół ekspertów monitorujący zgłoszenia. W przypadku kolizji ze zgłoszeniami UEFA, urząd odmawia ich rejestracji na podstawie przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej.

Jest jednak światełko w tunelu. Firmy mogą się bowiem ubiegać o licencje UEFA. Ale ta, rzecz wiadomo, odpowiednio kosztuje. Żeby produkcja się opłacała, musi być naprawdę masowa.

Powtórka z RPA?

Decyzjami polskiego Urzędu Patentowego nie będą się raczej przejmować zagraniczni producenci, szczególnie chińscy królowie podróbek. Azjaci dali o sobie ostatnio znać podczas Mundialu w RPA.

W samych Chinach, daleko od piłkarskich aren, liczba produktów z nieautoryzowanym logo mistrzostw sięgnęła dziesiątek tysięcy sztuk. Podróbki dotarły też do RPA, gdzie piłkarskie gadżety wątpliwego pochodzenia można było kupić na każdym kroku.

Chociaż FIFA starała się walczyć z podróbkami, skutki wojny nie były powalające. Fani futbolu woleli bowiem wydać np. na koszulki kilkadziesiąt razy mniej niż musieliby chcąc kupić te "prawdziwe". Wielu nie przeszkadzało nawet to, że podróbki niemal z definicji są dużo gorszej jakości.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane