• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chcesz ulgę? Udowodnij, że masz dziecko

Chcesz ulgę? Udowodnij, że masz dziecko
Foto: sxc.hu Foto: Na dziecko trzeba mieć "papier"

Sezon rozliczeń dopiero się rozpoczął, a już podatnicy są wzywani do przedstawienia dowodów, że są uprawnieni do korzystania z ulgi na dzieci - pisze "Rzeczpospolita".

– W trakcie czynności kontrolnych podatnicy proszeni są o odpisy aktów urodzenia dzieci. Gdy mają dzieci pełnoletnie, muszą przedstawić zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły oraz oświadczenia, że nie mają one dochodów. Jeśli zarabiały,

muszą udokumentować wysokość dochodów uzyskiwanych w roku podatkowym – mówi w rozmowie z "Rz" Monika Sala Szczypińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie.

Co prawda dokumentów tych nie trzeba dołączać do zeznania, ale zgodnie z ustawą o PIT trzeba je przedstawić na żądanie fiskusa. Ustawa mówi też, że opiekunowie prawni mogą być proszeni o zaświadczenie z sądu rodzinnego, a rodziny zastępcze o odpis orzeczenia o ustaleniu rodziny zastępczej.

Z kolei podatnicy, którzy odliczają ulgę na dzieci powyżej 25. roku życia, muszą udokumentować fakt pobierania przez nie renty socjalnej lub zasiłku pielęgnacyjnego. Katalog dokumentów wymienionych w ustawie jest otwarty, niewykluczone więc, że urząd zażąda też dodatkowych zaświadczeń - zauważa "Rz".

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane