• rozwiń

Chcesz ostro inwestować? Musisz się znać

Chcesz ostro inwestować? Musisz się znać
Foto: sxc.hu Foto: Zanim zainwestujesz zdasz test

W środę wchodzi w życie długo oczekiwana dyrektywa MIFID - przypomina "Dziennika Gazeta Prawna". Zgodnie z nią klienci banków i instytucji maklerskich będą musieli mieć pełną świadomość ryzyka inwestycji, na którą się decydują. To, czy ją mają, rozstrzygnie specjalna ankieta.

Nowe przepisy mają zapewnić klientom banków i instytucji maklerskich lepsze dopasowanie oferty inwestycyjnej do ich wiedzy i potrzeb. Klienci zyskają również pełną informację o ryzyku wiążącym się z wybranym instrumentem finansowym. Ma w tym pomóc specjalny test. Jeżeli wykaże on, że dany produkt jest dla klienta nieodpowiedni, pracownik banku będzie miał obowiązek ostrzec go o możliwych konsekwencjach i zrobić mu swoiste szkolenie.

Nie zdasz, nie inwestujesz

Zmiany mogą spowodować jednak pewne utrudnienia - głównie dla osób, które będą musiały ponownie odwiedzić placówkę banku, aby wypełnić brakującą ankietę.

Bez tego nie będą mogły dokonywać transakcji, także tych za pośrednictwem platform on-line. Dostęp do ich oferty zostanie zablokowany do czasu spełnienia nowego wymogu. Wiele instytucji jednak wysłało już ją do swoich klientów dużo wcześnie

– Już w marcu wysłaliśmy informacje do 200 tysięcy klientów w sprawie podpisania nowej umowy – mówi Anna Papka z biura prasowego Pekao. Swoich klientów informowały także m.in. ING Bank i BZ WBK, mBank i MultiBank.

mkg/mtom/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane