• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Chcesz kredyt, zbieraj gwiazdki

Chcesz kredyt, zbieraj gwiazdki
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jakie dane zgromadził na twój temat BIK?

Wystarczy zapłacić 30 zł i można otrzymać raport kredytowy, czyli dane zebrane na twoje konto przez Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu dowiesz się, czy masz szansę na kredyt albo czy masz jakieś argumenty do negocjacji z bankiem o lepsze warunki pożyczki.

Biuro Informacji Kredytowej zaczyna udostępniać przyszłym kredytobiorcom raporty o ich wiarygodności kredytowej, jakie dostaje bank. To tak zwana ocena punktowa, czyli scoring. Z ocenami jest jak z gwiazdkami w hotelu. Im więcej gwiazdek, tym bardziej wiarygodny klient. Gwiazdki są przyznawane zgodnie ze zdobytą liczbą punktów: maksymalnie można otrzymać 631 punktów, co daje pięć gwiazdek. - Każdy z nas mając taką ocenę scoringową może iść do banku i spytać się, czy mając taką ocenę dostanie oczekiwany kredyt czy nie - mówił TVN CNBC Biznes wiceprezes Biura Informacji Kredytowej Mariusz Wyżycki.

As w rękawie

Wprawdzie od ręki kredytu nie dostaniemy, to jednak z takim dokumentem w ręce można już siadać do twardych negocjacji o warunkach przyznania kredytu. Bankowcy przyznają, że będą brali to pod uwagę. - Na pewno 5-gwiazdkowy raport, który informuje bank, że jest to bardzo wiarygodny klient, to mocna karta przetargowa, by zaproponować lepsze warunki kredytowania - mówiła w TVN CNBC Biznes Agnieszka Krawczyk z Raiffeisen Bank. Dokument pomoże się też zorientować klientowi banku, czy na pewno wszystkie jego pożyczki są regularnie spłacane. - Warto wydać 30 zł na taki raport, bo będziemy wcześniej wiedzieć, jaka jest nasza sytuacja. A to pozwoli oszacować to, jaki kredyt dostaniemy - stwierdził w TVN CNBC Biznes Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance. Lepsze warunki czekają go też, kiedy spłaci stary kredyt - informacja o tym teraz automatycznie trafi do BIKu. Dotychczas trzeba było czekać na to nawet miesiąc.

mpj//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane