• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chcesz dotację? Myśl pięć lat do przodu

Chcesz dotację? 
 Myśl pięć lat do przodu
Foto: TVN24 Foto: Ministerstwo komplikuje drogę do dotacji

Miało być łatwiej, wyszło trudniej. Wprowadzony przez Ministerstwo Gospodarki model finansowy w miejsce biznesplanu każe, ubiegającym się o unijne dotacje przedsiębiorcom przedstawić m.in. prognozy kosztów swojej działalności nawet w perspektywie 5 lat - informuje "Gazeta Prawna". - To absurdalny przepis, który blokuje dostęp do unijnych pieniędzy - alarmują przedsiębiorcy.

Model to nowy pomysł resortu na ułatwienie firmom dostępu do funduszy z UE. Miał pozwolić na dokładne prześwietlenie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Według resortu nowe rozwiązanie pomoże firmom w planowaniu inwestycji i ułatwi ocenę wniosków, co przyspieszy przyznawanie dotacji. Dla ubiegających się o nie nowy przepis stał się jednak zmorą.

"Jasnowidzenie" Sp. z o. o.

Firmy narzekają, że model finansowy to zupełnie nietrafione rozwiązanie, a zwłaszcza w obecnych czasach. Poza szacunkiem planowanych kosztów i zysków, tak jak w biznesplanie trzeba przedstawić kilkadziesiąt rodzajów innych danych – często nie mających nic wspólnego z projektem inwestycyjnym, np. ile firma planuje wydawać na znaczki pocztowe, usługi pralnicze, podróże zagraniczne. Najgorsze jednak – zdaniem przedsiębiorców – jest to, że wszystkie dane muszą być podane nawet na pięć lat do przodu.

Poza szacunkiem planowanych kosztów i zysków, tak jak w biznesplanie trzeba przedstawić kilkadziesiąt rodzajów innych danych np. ile firma planuje wydawać na znaczki pocztowe, usługi pralnicze, podróże zagraniczne na pięć lat do przodu.

_biznesplany

Wniosek mojej firmy może nie dostać unijnej dotacji tylko dlatego, że z modelu wyjdzie, iż za dużo będziemy wydawać w 2011 roku na służbowe przejazdy taksówką – mówi GP przedstawiciel jednego z globalnych koncernów, który przygotowuje się do ubiegania się o unijną dotację.

– Dokonywanie takich prognoz w obecnych realiach jest absurdalne. Ciężko jest w okresie dekoniunktury i cięcia kosztów prognozować np. politykę szkoleniową na tak długi horyzont czasowy – dodaje Ewa Rutczyńska z Accreo Taxand.

Miliardy w poczekalni

Na razie model jest stosowany tylko w Działaniu 4.5 w programie Innowacyjna Gospodarka. To 1 mld euro unijnych dotacji dla największych inwestycji. Jednak Ministerstwo Gospodarki planuje zastosować go do innych typów dotacji w tym programie. Chodzi o Działanie 4.4, które zawiera największą unijną pulę wsparcia dla przedsiębiorców – ponad 1,4 mld euro. To obecnie jedne z najbardziej popularnych dotacji na inwestycje dla firm. Model finansowy może jednak tę popularność osłabić.

Łatwiej? Zależy komu

Resort nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie modelu finansowego. Twierdzi, że jest to bardzo dobre narzędzie, które ułatwi życie zarówno przedsiębiorcom, jak i urzędnikom.

– Nasz model nie wymaga podania większej ilości informacji od tych, których od przedsiębiorców ubiegających się o kredyt żądają banki – mówi GP Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Gospodarki.

Dodaje, że stosowanie modelu ma zapobiec problemom firm z dokończeniem inwestycji, na które dostały unijne dotacje. Podkreśla, że model narzuca przedsiębiorcom konieczność myślenia strategicznego, które ma im pomóc określić, czy uda im się w pełni realizować inwestycję, na którą dostaną pieniądze z UE.

Jednak według Marzeny Chmielewskiej myślenie, że dzięki nawet najlepszemu modelowi uda się całkowicie wyeliminować ryzyko z życia gospodarczego, jest naiwne. – Ryzyka, wynikającego z inwestowania, nie da się sprowadzić do zera dzięki temu, że firma wypełni kilkadziesiąt tabelek. Szczególnie że mówimy tu o dotacjach na wysokoinnwacyjne projekty, które same z siebie cechują się wysokim ryzykiem – mówi ekspert PKPP Lewiatan.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane