• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Chcą pracy i pieniędzy. Jak nie dostaną, wyjdą na tory

Chcą pracy i pieniędzy. Jak nie dostaną, wyjdą na tory
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy sprzeciwiają się zmianom organizacyjnym w PKP Polskie Linie Kolejowe

Kilkuset kolejarzy pikietowało przed siedzibą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Warszawie. Żądali zaniechania planów likwidacji 10 spośród 27 regionalnych zakładów spółki i utrzymania dotychczasowych miejsc pracy. Na spotkaniu pikietujących z prezesem spółki termin następnych rozmów wyznaczono na piątek.

Pikieta trwała dwie godziny. Wzięły w niej udział trzy największe centrale związkowe działające w spółce: Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność", Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP i Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP.

Związkowcy obawiają się, że planowane na przyszły rok zmiany organizacyjne w spółce doprowadzą do grupowych zwolnień. Ich zdaniem plany likwidacji zakładów regionalnych nie mają uzasadnienia. Zarząd przedsiębiorstwa zapewnia, że zwolnień nie będzie, a wszyscy pracownicy zamykanych zakładów otrzymają oferty pracy na innych stanowiskach.

Praca, podwyżki i premia na Dzień Kolejarza

Protestujący wręczyli prezesowi spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniewowi Szafrańskiemu petycję, w której domagają się utrzymania dotychczasowych miejsc pracy, zaniechania planów likwidacji oddziałów regionalnych spółki, podwyżek dla pracowników oraz nagród z okazji dnia kolejarza, który przypada 25 listopada. Zaznaczyli, że jeżeli zarząd nie spełni ich żądań, to może dojść do eskalacji protestu, z blokadą torów włącznie.

Podczas wtorkowego spotkania prezes PKP PLK oraz przedstawiciele związków zawodowych podpisali notatkę, w której zobowiązali się do poszukiwania kompromisu w sprawie reorganizacji firmy i wypracowania satysfakcjonujących obie strony rozwiązań. Termin następnego spotkania wyznaczono na piątek 16 października.

Związkowcy liczą, że ustalenie terminu spotkania jest pierwszym krokiem w kierunku porozumienia.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe istnieje od 2001 r.; odpowiada za budowę i utrzymanie linii kolejowych i udostępnianie ich przewoźnikom. Zarządza siecią torów o łącznej długości ok. 19 tys. km.

//sk/k mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane