• rozwiń

Ceny żywności spadają przez rosyjskie embargo. Jest się z czego cieszyć?

Ceny żywności spadają przez rosyjskie embargo. Jest się z czego cieszyć?
Foto: tvn24 Foto: Inflacja w marcu wyniosła 0,7 proc.

Spadek cen żywności był głównie efektem wprowadzonego na początku sierpnia rosyjskiego embarga na eksport żywności z Unii Europejskiej, w tym z Polski - najnowsze dane GUS komentuje Krystian Jaworski, ekonomista banku Credit Agricole. Zgodnie z nimi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc.

Spadek cen żywności - zdaniem eksperta - "był głównie efektem wprowadzonego na początku sierpnia rosyjskiego embarga na eksport żywności z Unii Europejskiej, w tym z Polski. W kierunku zmniejszenia rocznego wskaźnika inflacji oddziaływało również obniżenie dynamiki cen paliw (...), co było związane ze spadkiem cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Według naszych szacunków inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła do 0,5 proc. rok do roku z 0,4 proc. w lipcu. Do wzrostu inflacji w największym stopniu przyczyniło się silne zwiększenie dynamiki cen w kategorii "łączność", (...) co było efektem wzrostu cen usług telekomunikacyjnych.

Deflacja skłoni RPP do obniżki stóp

Zgodnie z naszą krótkoterminową prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia br., a embargo przyczyni się do obniżenia ścieżki inflacji o ok. 0,4 pkt proc. w horyzoncie rocznym. W efekcie, zgodnie z naszą prognozą, we wrześniu inflacja obniży się do minus 0,4 proc. rok do roku, a w kolejnych miesiącach pozostanie w umiarkowanym trendzie wzrostowym osiągając minus 0,1 proc. w grudniu.

Podtrzymujemy ocenę, że krótkoterminowe perspektywy inflacji, w tym wysokie

prawdopodobieństwo, że deflacja utrzyma się do końca roku, skłonią Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych w październiku br. Dodatkowym argumentem na rzecz obniżki stóp procentowych będzie środowy odczyt sierpniowej produkcji przemysłowej (...)

Ponadto, w świetle ubiegłotygodniowych wypowiedzi niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej oraz możliwości silniejszego spowolnienia gospodarczego (sygnalizowanego m.in. przez wrześniowe dane o PMI), ewentualną kolejną obniżkę o 25 pkt bazowych w listopadzie uważamy za coraz bardziej prawdopodobną.

Poniedziałkowe dane o sierpniowej inflacji są naszym zdaniem lekko pozytywne dla rynku długu i negatywne dla kursu złotego".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane