• rozwiń
  • WIG20 2199.03 -0.85%
  • WIG30 2499.54 -0.82%
  • WIG 58096.86 -0.73%
  • sWIG80 11580.52 -0.13%
  • mWIG40 3785.29 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:34

Dostosuj

Ceny żywności są zmienne jak pogoda

Ceny żywności są zmienne jak pogoda
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Sawicki: ceny żywności raczej nie spadną

Tanio już nie zjemy. Żywność będzie drożeć i pochłaniać coraz większą część naszego budżetu - ostrzegał w TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister podkreślił, że dłuższe utrzymywanie cen żywności na poprzednim poziomie po prostu jest niemożliwe. - Winne są szybko rosnące ceny na światowych rynkach. Ale też specyfika polskiego rynku, na którym wszystko jest w rękach pośredników - tłumaczył Marek Sawicki.

- Polska ma bardzo źle zorganizowany system przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych. O ile w starych państwach wspólnoty ponad 70 proc. tej produkcji rolnej jest przetwarzane i sprzedawane przez samych rolników o tyle w Polsce mamy wielostopniowy system pośredników, w którym każdy gdzieś po drodze chce zarobić i mimo, że mamy zdecydowanie niższe koszty pracy w kraju, jak powiedzmy w Niemczech czy w Anglii, to okazuje się, że na półkach te różnice w cenach żywności już są niewielkie - dodał.

Ceny wahają się jak pogoda

Pod koniec roku żywność w sumie może zdrożeć o 10 - 15 proc.

Marek Sawicki

Sawicki zaznaczył, że na koniec roku żywność w sumie może zdrożeć o 10 - 15 proc. Jednak - jak powiedział w TVN CNBC Biznes - wiele zależy od... pogody. - Jeśli nie będzie suszy, warunki klimatyczne będą sprzyjające, to należy się spodziewać być może nawet spadku cen zbóż.

Jeśli zboża stanieją wtedy automatycznie cała koniunktura na rynku rolnym zmieni się. Natomiast jeśli sytuacja na rynku zbożowym i Europejskim i Światowym będzie się utrzymywała tak, jak chociażby w ciągu ostatnich 18 miesięcy, to rzeczywiście te prognozy 10-15 procent wzrostu cen są realne - stwierdził Sawicki.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane