• rozwiń

Ceny znowu przyspieszyły

Ceny znowu przyspieszyły
Foto: TVN24 Foto: Inflacja w kwietniu znowu wzrosły

Po marcowym hamowaniu w kwietniu ceny znowu nieznacznie przyspieszyły. Jak podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,0 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,6 proc. Zdaniem Elżbieta Chojny-Duch członka Rady Polityki Pieniężnej inflacja jest zgodna z oczekiwaniami.

Największy wpływ na wzrost cen miały w kwietniu podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,9 proc.), cen odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), a także transportu (o 1,2 proc.).

Ceny żywności przyhamowały

W kwietniu 2012 roku, w stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny żywność  przyhamowały i wzrosły jedynie o 0,2 proc. (w marcu był to wzrost o 1,2 proc.). Najbardziej podrożały owoce (o 2,3 proc.) oraz artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" o 1,7 proc, w tym jaja – o 10,2 proc. Więcej niż w marcu 2012 roku płaciliśmy za cukier (o 0,5 proc.) i ryby (o 0,4 proc.). Tańsze niż przed miesiącem były natomiast warzywa (o 3,0 proc.).

Droższa kawa i herbata, tańsze alkohole

W kwietniu więcej musieliśmy płacić za kawę o 0,2 proc. i herbatę o 0,5 proc. Spadły za to ceny wód mineralnych lub źródlanych o 0,2 proc. Papierosy kupowaliśmy o 0,6 proc. drożej niż w poprzednim miesiącu. Podobnie jak przed miesiącem, w kwietniu, spadły, ale nieznacznie, ceny alkoholi (o 0,1 proc.). Koniec promocji na rynku wydawniczym spowodował, iż w kwietniu więcej płaciliśmy za gazety i czasopisma (o 7,2 proc.). Ostatni miesiąc był też kolejnym, w którym podwyższono ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3 proc.).

Inflacja zgodna z oczekiwaniami

Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej komentując dane GUS powiedziała, że inflacja w kwietniu jest zgodna z oczekiwaniami. - W czerwcu i lipcu możliwy jest jeszcze niewielki wzrost, a później, do końca roku, stopniowy spadek - powiedziała Chojna-Duch. Była wiceminister finansów dodała, że najbliższym czasie nie przewiduje większych zmian inflacji.

km//bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane