• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ceny za latanie mogą poszybować

Ceny za latanie mogą poszybować
Foto: sxc.hu Foto: Bilety lotnicze mogą podrożeć

Już wkrótce ceny biletów lotniczych mogą wzrosnąć o ponad 10 proc. Powód? Rząd planuje zmiany w prawie lotniczym. Zgodnie z wyliczeniami linii lotniczych nowe regulacje będą kosztować 90–120 mln zł, a w ostatecznym rozrachunku zapłacą za nie klienci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zaznacza "DzGP", losy Prawa lotniczego wciąż się ważą. Pierwotna wersja rządowego projektu zmian zakładała, że przewoźnicy i spółki zarządzające lotniskami będą ponosić koszty utrzymania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, bezpieczeństwa na lotniskach i sfinansują utworzenie służby ratownictwa lotniczego. Rząd wycofał projekt z prac sejmowych, zapowiadając złożenie autopoprawki. Teraz nad dokumentem pracują Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury, ale branża lotnicza ostrzega rząd przed finansowymi skutkami zmian, o ile pójdą one w takim kierunku, jak wcześniej sygnalizowali urzędnicy.

Zapłaci pasażer

Według wyliczeń PLL LOT, najistotniejsze zmiany oznaczają dla rynku wydatek rzędu 90 mln zł rocznie. Z tej kwoty 30–40 mln zł trafi do ULC, a o ok. 55 mln zł zwiększą się wydatki portów. Jednorazowo trzeba też będzie wydać ok. 10 mln zł na stworzenie służby ratownictwa lotniczego, której późniejsze utrzymanie pochłonie co roku ponad 1 mln zł - wylicza "DzGP".

Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, zarządzającego warszawskim lotniskiem, nie pozostawia złudzeń, że za wszystko w konsekwencji zapłacą pasażerowie. Jak duże będą podwyżki biletów? Według przedstawicieli branży lotniczej, może chodzić o minimum 10-proc. wzrost cen - pisze "DzGP".

bgr/iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane