• rozwiń

Ceny w eurolandzie spadają, u nas rosną

Ceny w eurolandzie spadają, u nas rosną
Foto: sxc.hu Foto: Ceny w euro w dół

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w lipcu 2009 spadły o 0,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podał Eurostat. W Polsce, w tym samym okresie - według metodologii Eurostat - ceny urosły o 4,5 proc.

Jak podał Eurostat, także miesiąc do miesiąca ceny konsumpcyjne w eurolandzie (inflacja HICP) spadły 0,7 proc. wobec wzrostu o 0,2 proc. w czerwcu.

Z kolei w Polsce inflacja HICP wyniosła w lipcu 2009 roku w ujęciu rocznym 4,5 proc. wobec 4,2 proc. w czerwcu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,3 proc.

Dwa wskaźniki

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w lipcu wyniósł 3,6 proc. rok do roku.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane