• rozwiń

Ceny skupu porzeczek i wiśni wciąż niskie. Sadownicy grożą ciągnikami

Ceny skupu porzeczek i wiśni wciąż niskie. Sadownicy grożą ciągnikami
Foto: sxc.hu Foto: Ceny skupu owoców uderzają w plantatorów

Kilkudziesięciu sadowników protestowało przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Rolnicy zwracali uwagę na tegoroczne niskie ceny skupu porzeczek i wiśni. Z protestującymi spotkał się minister rolnictwa Marek Sawicki.

W pikiecie uczestniczyli rolnicy z mazowieckich gmin, m.in. z Grójca, Płońska, Radomia i Siedlec. Protestujący zwracali uwagę, że koszty skupu czarnych porzeczek i wiśni nie wystarczają nawet na pokrycie kosztów produkcji.

Leszek Kumorek, szef sekcji NSZZ Rolników Indywidualnych (RI) "Solidarność” podkreślił, że dotychczasowe działania resortu są niewystarczające. Jego zdaniem rekompensata 600 zł do hektara dla plantatorów czarnej porzeczki jest zbyt niska. - Jednorazowy oprysk kosztuje ok. 550 zł/ha, więc o jakim my tu wsparciu, o jakiej rekompensacie mówimy? - pytał Kumorek. Zagroził, że jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione, to będą zmuszeni następnym razem przyjechać tu ciągnikami. Zwrócił również uwagę na kontrole w grupach producenckich, które - jak mówił - są "nadgorliwe" i sprawiają, że te grupy powoli upadają.

Minister o finansach

Protestujących przyjął minister Sawicki. Jak mówił minister, przedstawiciele NSZZ RI "Solidarność" zostali poinformowani o możliwościach pomocy. Na ten cel przeznaczone zostanie 30 mln zł w ramach tzw. pomocy "de minimis". Pieniądze dostaną producenci porzeczek i wiśni. Przypomniał, że 15 lipca złożył wniosek w KE Brukseli o dofinansowanie dla producentów porzeczek i wiśni. Minister poinformował, że ze wstępnych rozmów wynika, iż unijne dofinansowanie jest możliwe, ale pod warunkiem "całkowitego zniszczenia zbiorów (wycofanie ich z rynku) lub przekazania na cele charytatywne.

Zaznaczył jednak, że w tej sprawie ministra powinny także wspierać organizacje rolnicze. Np. gdy wystąpiły kłopoty ze sprzedażą owoców w krajach Europy Południowej, to organizacje rolnicze wystąpiły o unijną pomoc na tzw. "wycofanie" produktów z rynku, a ministrowie tylko je wspierali. Podkreślił, że na razie żadna polska organizacja takiego wniosku w KE nie złożyła.

Niezorganizowani producenci

Po raz kolejny minister zwrócił uwagę na niskie zorganizowanie rolników. W Polsce jest ponad 170 grup skupiających producentów owoców i warzyw. Na 200 tys. producentów tylko 1756 należy do grup, czyli zaledwie 1 proc. Przy tak niskim poziomie zorganizowania, tzw. wycofania z rynku nie mogą przeprowadzić organizacje, ale musiałaby się tym zająć Agencja Rynku Rolnego. Sawicki przypomniał, że wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Tradycyjnie UOKiK odpowiedział, że nie ma zmowy. Ja twierdzę zupełnie inaczej, że jest to nieudolność bądź niechęć Urzędu i będę na Radzie Ministrów informował o tym pana premiera - powiedział Sawicki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane