• rozwiń

Ceny rosną coraz wolniej

Ceny rosną coraz wolniej
Foto: TVN24 Foto: W sklepach zostawiamy niewiele więcej niż przed rokiem

- Inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2010 roku w ujęciu rocznym 2,3 proc. wobec 2,7 proc. w kwietniu - podał w środę Eurostat. Liczony przez GUS wskaźnik CPI w maju wyniósł 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Z kolei dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Eurostat podał także dane inflacji dla strefy euro. Według wyliczeń europejskiego biura statystycznego wzrosła ona w maju rok do roku o 1,6 proc.

Praca minimalnie droższa

Z danych Eurostatu wynika też, że godzinowe koszty pracy w Polsce w I kwartale wzrosły o 0,9 proc. rok do roku. W IV kwartale 2009 roku koszty pracy wzrosły o 5,7 proc.

- Same płace w I kwartale w Polsce zwiększyły się o 2,4 proc. - podał Eurostat.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane