• rozwiń

Ceny rosną coraz szybciej

Ceny rosną coraz szybciej
Foto: TVN24 Foto: W sklepach coraz drożej

Chociaż w porównaniu z listopadem grudniowe ceny nie uległy zmianie, to są już o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem. - W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły o inflacji w wysokości 3,6 proc.

Po październikowej inflacji na poziomie 3,1 proc. i listopadowej wynoszącej 3,3 proc. ekonomiści oczekiwali, że w grudniu będzie to 3,6 proc. rok do roku. Na podobnym poziomie grudniowy poziom inflacji szacował resort finansów.

- W grudniu 2009 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem - podał GUS w komunikacie.

Największy wpływ na koszyk inflacyjny miały w grudniu tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,5 proc.), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,02 pkt proc. Spadek cen w zakresie rekreacji i kultury (o 1,3 proc.), a także łączności (o 1,0 proc.) obniżył ten wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt proc. i 0,05 pkt proc.

Najbardziej podrożały z kolei paliwa (o 12,3 proc.), alkohol i papierosy (o 8,0 proc.). Wyraźnie mniej płaciliśmy natomiast za odzież i buty (o 6,1 proc.).

W przyszłości będzie drożej... albo taniej

Prognozy co do dynamiki cen w najbliższych miesiącach nie są jednoznaczne. Według Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) inflacja będzie się najprawdopodobniej nasilać wraz z postępującym ożywieniem polskiej gospodarki i jej otoczenia. BIEC zwraca uwagę, że w większości krajów Unii Europejskiej ceny przestały spadać w ostatnich miesiącach. Z deflacją, czyli długotrwałym spadkiem przeciętnego poziomu cen borykają się jedynie Irlandia, Portugalia, Łotwa i Estonia.

Innego zdania jest Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. - Choć wskaźnik inflacji odnotował wzrost, był to ostatni miesiąc, kiedy wzrost cen był tak znaczący. Od stycznia inflacja będzie spadać, aby już w połowie roku obniżyć się w okolice 1 proc. - napisał w swoim komentarzu po danych GUS.

mkg ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane