• rozwiń

Ceny ropy w odwrocie

Ceny ropy w odwrocie
Foto: sxc.hu Foto: OPEC byłby zainteresowany baryłką po 70 dolarów...

Początek tygodnia przynosi lekki spadek ceny ropy naftowej. Stawki z ubiegłego tygodnia były najwyższe od pół roku, ale nie zdołały przebić granicy 60 dolarów za baryłkę. W końcu maja zbierają się przedstawiciele państw OPEC, już słychać głosy, że pożądany poziom cen to 70 dolarów za baryłkę.

W poniedziałek ceny spadają z notowanych w ub. tygodniu najwyższych poziomów od 6 miesięcy. Powód? Rosną globalne zapasy surowca - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na czerwiec w handlu elektronicznym tanieje rano czasu europejskiego o 68 centów, czyli 1,2 proc., do 57,95 USD. W piątek kontrakt ten zdrożał o 3,4 proc. do 58,63 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 11 listopada ub. roku.

W Londynie na ICE Futures baryłka Brent w dostawach na czerwiec tanieje w poniedziałek rano o 54 centów, czyli 0,9 proc., do 57,60 USD.

W tym miesiącu, 28 maja, odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego organizacja dokona przeglądu poziomów wydobycia surowca przez kraje kartelu i oceni sytuację na globalnych rynkach paliw.

Minister ropy Iranu stwierdził w sobotę, że kartel jest zainteresowany cenami ropy na poziomie 70 USD za baryłkę.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane