• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ceny prądu pozostają pod kontrolą

Ceny prądu pozostają pod kontrolą
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Tomasz Chmal Instytut Sobieskiego

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że nie uwolni cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2009 roku. Rynek ten jest zbyt mało płynny - podano w poniedziałkowym komunikacie.

"Zdaniem prezesa URE, docelowo należy uwolnić ceny w segmencie gospodarstw domowych, jednak nie stanie się to od 1 stycznia 2009" - napisano w komunikacie. W opinii prezesa Urzędu Mariusza Swory efektywna konkurencja na rynku energii praktycznie nie istnieje.

"Dalsza taryfikacja oznacza zatrzymanie wzrostu cen energii tylko w pewnym stopniu. Nie możemy brać odpowiedzialności za wzrost cen węgla, który wpływa na ceny energii" - napisano.

- Decyzja jest podyktowana m.in. brakiem płynności i transparentności hurtowego rynku energii - powiedział prezes URE Mariusz Swora ogłaszając swą decyzję.

Swora wyjaśnił, że docelowo rynek energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych powinien być wolny od taryf, ale nie stanie się to od 1 stycznia 2009 roku. - W 2009 roku taryfy te nadal będzie zatwierdzać prezes URE - dodał. Z analiz Urzędu wynika, że rynek energii elektrycznej w Polsce wciąż nie jest wystarczająco konkurencyjny.

Tak jak zapowiadaliśmy...

Informację o takiej właśnie decyzji URE TVN CNBC Biznes zdobyła już przed tygodniem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prąd nie podrożeje od nowego roku

- Nie dojdzie do uwolnienia. Jestem pewien, że prezes URE ogłosi, że nie ma jeszcze w naszym kraju konkurencyjnego rynku - ocenił w poniedziałek rano w TVN CNBC Biznes Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

- Nie uważam, żeby była to rozsądna decyzja. wydaje się, że firmy energetyczne potrzebują inwestycji i niestety ta cena musi zostać uwolniona, tak jak uwolnione zostały ceny na mleko , margarynę, kawę i inne towary - mówił ekonomista.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane