• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ceny paliw powoli wyhamowują

Ceny paliw powoli wyhamowują
Foto: sxc.hu Foto: Paliwa wciąż drożeją

Ceny paliwa na stacjach benzynowych w przyszłym tygodniu utrzymają się na obecnym bardzo wysokim poziomie lub nieznacznie wzrosną - prognozują analitycy rynku paliwowego.

Jak ocenia ekspercki portal e-petrol.pl, interwencja w Libii nie przyniosła szczególnego impulsu wzrostowego dla światowych cen ropy, a obecnie są one nawet niższe niż trzy tygodnie temu. "Na światowych rynkach widzimy na razie minimalne uspokojenie, a jeśli rewolty w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu nie nabiorą nowej mocy, to możemy spodziewać się pewnego opanowywania emocji i blokowania dalszych wzrostów" - prognozuje portal.

Zauważa jednak, że w Polsce hurtowe ceny benzyny pobiły w piątek rekord wszechczasów, a podwyżki u producentów z ostatnich tygodni na trwale zmieniły poziomy detalicznych cen paliw. Według e-petrol.pl, w porównaniu z poprzednim tygodniem benzyna E95 zdrożała średnio o 3 grosze, olej napędowy o 4 grosze za litr. Po weekendzie ceny mogą ponownie wzrosnąć.

Według portalu, na przełomie marca i kwietnia litr E95 może kosztować 4,98-5,12 zł, a litr oleju napędowego - 4,97-5,09 zł. Autogaz ma z kolei kosztować 2,45-2,62 zł za litr.

Bez podstaw do spekulacji

Biuro Reflex szacuje zaś średnią cenę E95 na 5,04 zł za litr, oleju - 5,00 zł za litr, a autogazu - 2,55 zł za litr. Według niego, w ciągu ostatniego tygodnia benzyna i olej podrożały średnio o 1 grosz, jednak na niektórych stacjach po raz pierwszy od ponad miesiąca odnotowano pierwsze obniżki cen benzyn i oleju napędowego. Zdaniem biura nie jest to jednak sygnał odwrócenia tendencji, bo nie pozwala na to sytuacja na rynku światowym. Co prawda ropa już nie drożeje, ale przy obecnym kursie dolara do złotego wystarcza to jedynie na powolne stabilizowanie cen na rynku hurtowym - oceniają analitycy.

Według biura, kolejny tydzień na stacjach przyniesie prawdopodobnie podwyżkę cen benzyny średnio o 2 grosze na litrze.

Komentując sytuację międzynarodową Reflex zauważa stabilizację cen ropy. Według analityków, rynek doskonale wie, że ropa z Libii i tak nie płynie, a działania wojenne mogą co najwyżej odsunąć w czasie przywrócenie eksportu, więc nie ma również na czym oprzeć spekulacyjnego dalszego wzrostu cen.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane