• rozwiń
  • WIG20 2314.00 -0.32%
  • WIG30 2655.09 -0.40%
  • WIG 60254.76 -0.19%
  • sWIG80 11927.70 +0.19%
  • mWIG40 4057.27 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:19

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Ceny mięsa spadają. Przez ograniczenie eksportu

Embargo na polskie mięso – najważniejsze fakty Odtwórz: Embargo na polskie mięso – najważniejsze fakty
Foto: Archiwum | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ograniczenie eksportu mięsa niekorzystnie wpływa na polski rynek | Video: Embargo na polskie mięso – najważniejsze fakty

Po wykryciu w połowie lutego br. w Polsce dwóch przypadków ASF u padłych dzików, sytuacja polskiego mięsa nie jest najlepsza. - Już dzisiaj mamy na rynku sytuację bardzo trudną, branża mięsna narzeka na spadek cen, bo jest go coraz więcej - powiedział Wiesław Różański, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPiPPM).

Jak podkreślił Różański, więksi producenci sobie poradzą, bo mogą zmniejszyć koszty i "zejść" z ceny, natomiast małym firmom będzie trudno, nawet możliwe są bankructwa.

Prezes UPiPPM uważa, że nie należy liczyć na szybkie wznowienie eksportu do krajów azjatyckich. Według niego, otwarcie koreańskiego rynku w ciągu roku, byłoby sporym sukcesem. - Koreańskie władze przychylnie odnoszą się do wyjaśnień polskich służb weterynaryjnych w sprawie zabezpieczenia przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Zapowiedziały, że przyślą inspektorów, by zapoznali się z sytuacją w naszym kraju. Chińczycy mają obecnie problem z nadwyżką własnej produkcji. Można natomiast eksportować przez Hong Kong - powiedział prezes.

Gdzie eksportować?

Największe nadzieje wiązane są z Ukrainą, do której w ubiegłym roku sprzedaliśmy 19 tys. ton wieprzowiny, a do której ma być wznowiony eksport. Według Różańskiego jest też szansa, na wznowienie w najbliższym czasie eksportu do Rosji.

Szef UPiPPM uważa, że zmniejszenie eksportu mięsa, spowoduje ograniczenie jego importu. Import wieprzowiny do Polski w 2012 r. był dwukrotnie większy niż eksport (sprowadziliśmy prawie 800 tys. ton, wywóz był na poziomie 400 tys. ton).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane