• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Ceny: kierunek w dół

Ceny: kierunek w dół
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Zajdel-Kurowska: ryzyko inflacji jest niższe w 2009 roku

- Inflacja będzie się obniżać - poinformowała na antenie TVN CNBC Biznes Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów. - Nasze szacunki w tej chwili mówią o inflacji rzędu 4-4,2 proc. w grudniu tego roku. Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w 2009 roku na poziomie 2,9 proc. Ekonomiści uważają, że osiągnięcie celu inflacyjnego, czyli dwóch i pół procent nie nastąpi jednak szybko.

- Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w przyszłym roku na poziomie 0,2 i 0,9 proc. i pracuje nad scenariuszem zakładającym tempo wzrostu PKB w przedziale pomiędzy 4,6 a 5 proc. - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

- Nie będzie presji inflacyjnej ze strony drożejącej żywności, ponieważ plony w tym roku są bardzo obiecujące - powiedziała w TVN CNBC Biznes Zajdel-Kurowska.

Żywność wciąż drożeje

Tymczasem w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy roku pieczywo podrożało o ponad 5 procent, prawie trzy razy bardziej niż cała żywność. I to mimo tego, że spadają ceny żyta i pszenicy.

- Decydują o tym rosnące pozasurowcowe koszty przetwórstwa i obrotu, związane z wysokim wzrostem cen energii, paliw, usług transportowych, komunalnych jak i rosnącym poziomem wynagrodzeń - tłumaczy TVN CNBC Biznes dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Energia też

- Spodziewamy się podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, ale nie aż takiej, żeby spowodować inflację - poinformowała Zajdel Kurowska w TVN CNBC Biznes. - Ale z pewnością oczekujemy wyhamowania tempa wzrostu cen paliw - dodała wiceminister.

Energia elektryczna dla odbiorców prywatnych i przemysłowych rzeczywiście cały czas drożeje: jeden z głównych dostawców prądu Energa podnosi ceny dla odbiorców przemysłowych. Podwyżka wyniesie około sześciu procent. Firma nie wyklucza kolejnych i to jeszcze w tym roku.

- Zmiana naszego cennika podyktowana jest aktualną sytuacją na rynku hurtowym - mówi rzecznik Energa, Beata Ostrowska.

Inni sprzedawcy energii elektrycznej także nie wykluczaja podniesienia cen. To właśnie coraz droższa energia elektryczna jest jedną z głównych przyczyn coraz wyższej inflacji.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane