• rozwiń
  • WIG20 2321.52 -0.12%
  • WIG30 2665.88 -0.35%
  • WIG 60372.23 -0.26%
  • sWIG80 11904.75 +0.10%
  • mWIG40 4071.71 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe pójdą w górę

Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe pójdą w górę
Foto: TVN 24 Foto: Osiedle

Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe wzrosną w 2014 r. o 5-10 proc. - prognozuje firma Jones Lang LaSalle. W segmencie biurowym i handlowym ceny gruntów pozostaną stabilne.

W najbliższych 12 miesiącach ceny gruntów pozostaną stabilne w segmencie biurowym i handlowym. Wzrost ceny gruntów odczuwalny będzie dla budownictwa mieszkaniowego. - W segmencie mieszkaniowym występuje już teraz wyraźny trend zwyżkowy, który nie powinien jednak przekroczyć 5-10 proc. w skali roku - napisano w raporcie firmy JLL.

- W 2014 r. będziemy obserwować stały popyt na biurowe i handlowe grunty inwestycyjne. Zwiększony popyt będzie dotyczył terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, w tym również mniej atrakcyjnych działek inwestycyjnych (...). W 2014 roku spodziewamy się wzrostu podaży gruntów w segmencie mieszkaniowym - dodano.

Idzie ożywienie

Zdaniem Daniela Puchalskiego, eksperta z firmy JLL, w 2014 r. utrzyma się wyraźne ożywienie na rynku gruntów inwestycyjnych oraz wzrost aktywności deweloperów.

- Rozwój rynku będzie generowany w największej mierze przez segment gruntów mieszkaniowych, przy współudziale transakcji na rynku gruntów biurowych. Z naszych szacunków wynika, że deweloperzy w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy mogą wydać nawet do 1,5 mld zł na działki pod zabudowę biurową, handlową czy mieszkaniową - powiedział w środę na konferencji Puchalski.

Zdaniem eksperta główną przyczyną aktualnego wzrostu cen działek w segmencie mieszkaniowym jest nie tyle liczba zawieranych transakcji, co wcześniejszy spadek cen gruntów w okresie załamania finansowego oraz wyprzedaż bieżącej oferty mieszkań przez deweloperów, które skutkuje wzrostem ich zainteresowania nowymi inwestycjami. - Tym samym, jeśli oczekiwania cenowe sprzedających znacząco wzrosną, tempo zawierania nowych transakcji sprzedaży zwolni - dodał Puchalski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane