• rozwiń
  • WIG20 2190.22 +0.49%
  • WIG30 2482.66 +0.47%
  • WIG 57906.37 +0.50%
  • sWIG80 11584.42 -0.04%
  • mWIG40 3738.31 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:17

Dostosuj

Ceny biletów lotniczych bez gwiazdek i drobnego druku

Ceny biletów lotniczych bez gwiazdek i drobnego druku
Foto: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu Foto: 3110B012X STANCZAK.avi

Upomnienia, a nawet kary finansowe będzie mógł nakładać na przewoźników lotniczych UOKiK, jeśli od najbliższej soboty nie będą oni informować podróżnych o całkowitej cenie za przelot.

Od 1 listopada wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej, przyjęte przez Parlament Europejski w lipcu rozporządzenie, mówiące o tym, że cena biletu musi obejmować wszystkie podatki i opłaty dodatkowe. Zobowiązuje ono wszystkich operatorów lotniczych do podawania do publicznej wiadomości wyczerpujących informacji o taryfach.

Urzędy sprawdzą strony

Kontrolą przewoźników w Polsce zajmować się będą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wspólnie będą sprawdzać głównie strony internetowe, przez które podróżni najczęściej kupują bilety.

- Urząd będzie sprawdzał, czy każdy przewoźnik rzetelnie podaje ostateczną cenę biletu, która musi uwzględniać wysokość taryfy, stawki lotniczej, wszystkich podatków oraz dopłat znanych w chwili prezentowania oferty. To wszystko reguluje art. 23 unijnego rozporządzenia - tłumaczy rzecznik Urzędu Małgorzata Cieloch.

- Wszystkie informacje będą musiał być podane w momencie, kiedy zaczynamy rezerwację - dodaje Piotr Stańczak z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Pierwsze kontrole przewoźników zostaną przeprowadzone do końca roku.

Koszty ukryte

Przewoźnicy nie zawsze rzetelnie informują o należnościach, które pasażerowie zobowiązani są ponieść. Problem dotyczy szczególnie ofert promocyjnych za 1 euro czy 1 zł.

- Linie lotnicze, informując podróżnych o ostatecznej cenie biletu, wielokrotnie nie podawały rzeczywistej wysokości poszczególnych opłat, ukrywając należne marże i inne koszty w opłatach lotniskowych - przyznaje Cieloch.

Początkowe kontrole obejmować będą przewoźników, których udział na polskim rynku jest największy. - Dotyczyć to będzie LOT, a także któregoś z tanich przewoźników - dodaje.

Dzięki nowym przepisom pasażerowie będą informowani o tym, jaką część ceny biletu stanowi wynagrodzenie przewoźnika, a jaką rzeczywisty koszt związany z organizacją przelotu. Pozwoli to podróżnym porównać oferty dostępne na rynku.

Będą kary

- Gdyby okazało się, że dochodzi do jakichś nieprawidłowości w informowaniu, UOKiK będzie mógłby wszcząć postępowanie najpierw wyjaśniające, kończące się nakazem zmiany praktyki. Ale mogłoby się to skończyć karą finansową sięgającą 10 proc. ubiegłorocznych przychodów przedsiębiorcy – mówi Cieloch. Pasażerowie, którzy będą czuli się pokrzywdzeni, będą mogli zgłosić skargę do UOKiK lub ULC.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane