• rozwiń
  • WIG20 2120.03 +0.57%
  • WIG30 2423.49 +0.56%
  • WIG 56428.82 +0.55%
  • sWIG80 11631.43 +0.34%
  • mWIG40 3761.60 +0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:20

Dostosuj

Centrum usługowe? To już nie w Polsce...

Centrum usługowe? To już nie w Polsce...
Foto: sxc.hu Foto: Jesteśmy mniej atrakcyjni dla firm usługowych

Polska coraz mniej atrakcyjna jako miejsce inwestycji dla zagranicznych firm usługowych - pisze "Puls Biznesu". W rankingu firmy AT Kearney, która co roku bada tę atrakcyjność spadliśmy aż o 20 pozycji.

Jak pisze "Puls Biznesu", od ostatniego rankingu AT Kearney z 2007 r. Polska spadła z 18. na 38. miejsce. Tymczasem jeszcze w 2005 r. byliśmy na 5. pozycji.

Teraz kraje z naszego regionu zaczynają być wyprzedzane przez państwa z Azji, Bliskiego Wschodu, a nawet północnej części Afryki.

Wolą u siebie

Zdaniem autorów raportu, głównym powodem jest gwałtowny wzrost kosztów, spowodowany przede wszystkim spadkiem wartości dolara w 2008 r. Choć od tamtej pory amerykańska waluta się znacznie umocniła, to na niekorzyść takich krajów jak Polska przemawiają inne czynniki - zaznacza "Puls Biznesu". Chodzi przede wszystkim o wzrost tendencji protekcjonistycznych na Zachodzie.

W obliczu kryzysu i rosnącego bezrobocia, amerykańskie koncerny, zamiast inwestować w Europie otwierają coraz więcej centrów usługowych w mniejszych amerykańskich miastach.

Nie tak źle?

Z wynikami raportu nie zgadza się Sławomir Majman z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - Raportowi przeczą fakty. Firmy z sektora BPO to w tej chwili najaktywniejsi inwestorzy zagraniczni. Atrakcyjność inwestycyjna Polski nie spadła w ostatnich sześciu miesiącach, a w sektorze BPO [Business Process Outsourcing - usługi dla biznesu - red.] wręcz wzrosła, bo gwarantujemy coś, co mogą zaoferować nieliczne kraje: stabilność - mówi "Pulsowi Biznesu". Przyznaje jednak, że wciąż wiele można w Polsce zrobić, by podnieść atrakcyjność inwestycyjną.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane