• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Centralne polskie lotnisko? Pod Berlinem!

Centralne polskie lotnisko? Pod Berlinem!
Foto: sxc.hu Foto: "Polskie" lotnisko pod Berlinem?

Czy jest jeszcze sens myśleć o centralnym porcie lotniczym dla Polski? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Niemcy już kończą budowę megalotniska pod Berlinem, do którego pasażerów będą dostarczać Poznań, Wrocław i warszawskie Okęcie.

- Już jest po herbacie, największe "polskie" lotnisko będzie pod Berlinem - twierdzi w rozmowie z "GW" Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

O centralnym porcie lotniczym w okolicach Warszawy lub Łodzi mówi się od lat, jednak decyzji nie ma. Po pierwsze, z powodu kosztów; po drugie, z powodu analiz mówiących, że ruch lotniczy w Polsce rozwija się wciąż zbyt wolno. Czy centralne lotnisko jest nam w ogóle potrzebne? Odpowiedź ma dać raport firmy PricewaterhouseCoopers zamówiony przez rząd Donalda Tuska. Będzie gotowy za kilka tygodni - pisze "GW".

Wątpliwości są jednak duże, bo pod Berlinem kosztem ponad 3,2 mld euro, powstaje właśnie gigantyczny port lotniczy, który będzie obsługiwać 21-22 mln pasażerów rocznie, z możliwością wzrostu nawet do 45 mln - pisze "GW".

Ocenia się, że co dziesiąty z pasażerów odprawianych w Berlinie może pochodzić z Polski. Niemieckie lotnisko będzie obsługiwać dużą część naszego kraju, tym bardziej, że już wkrótce poprawią się połączenia drogowe z Berlinem - zauważa "GW". Szybkie połączenia kolejowe już istnieją.

bgr/ola/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane