• rozwiń
  • WIG20 2187.41 -0.19%
  • WIG30 2485.43 -0.25%
  • WIG 57899.67 -0.26%
  • sWIG80 11615.03 -0.05%
  • mWIG40 3788.32 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:50

Dostosuj

Cena ropy bije rekord wszech czasów

Cena ropy bije rekord wszech czasów
Foto: TVN24 Foto: Cena baryłki ropy osiągnęła rekordowy poziom

Ceny ropy na największym na świecie rynku amerykańskim skoczyły we wtorek ostro w górę i pobiły nowe rekordy wszech czasów, przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 88 dol. za baryłkę.

Na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena "lekkiej, słodkiej ropy" krajowej (West Texas Intermediate) w kontraktach na najbliższy miesiąc (listopad) doszła w ciągu dnia do poziomu absolutnego rekordu 88,20 dol. za baryłkę. Potem nieco opadła, ale na koniec sesji i tak utrzymała się na poziomie 87,61 dol. za baryłkę, ustanawiając nowy rekord zamknięcia, wyższy o 1,48 dol. niż w poniedziałek.

Na giełdzie ICE w Londynie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego zamknęła się we wtorek na poziomie 84,16 dol. za baryłkę, o 1,41 dol. powyżej zamknięcia poniedziałkowego.

Główna przyczyna skokowego wzrostu ceny to groźba otwartego konfliktu zbrojnego między Turcją, która ma drugą pod względem liczebności armię w NATO, a irackimi Kurdami, którzy są najbliższym sojusznikiem USA w Iraku. Konflikt taki zablokowałby swobodny przepływ ropy rurociągiem z bogatych złóż północnoirackich wokół Kirkuku do tureckiego portu śródziemnomorskiego Ceyhan.

Według zapowiedzi, parlament turecki ma w najbliższym czasie zatwierdzić plany przeprowadzenia przez armię turecką zbrojnego wypadu na północny Irak, w celu uderzenia w znajdujące się tam bazy kurdyjskie, służące nielegalnej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu i jej ugrupowaniom zbrojnym jako pozycje wyjściowe do ataków na terytorium tureckie.

Od rozpoczęcia w ub. tygodniu obecnej hossy ceny nowojorskie wzrosły już o 9 dol. W poniedziałek ceny na rynku amerykańskim na krótko doszły do 86,71 dol. za baryłkę (co było rekordem) i zamknęły się na nowojorskiej giełdzie NYMEX na rekordowym wówczas poziomie 86,13 dol. za baryłkę.

Wtorkowa sesja na NYMEX była szóstą kolejną sesją zwyżkową. Wg licznych analityków i kupców, cena ropy może przekroczyć granicę 90 dolarów za baryłkę już w tym tygodniu.

Dodatkowym czynnikiem wzrostu cen był najnowszy raport Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), zapowiadający wzrost globalnego popytu na ropę , przy jednoczesnym obniżeniu produkcji ropy w krajach nie należących do OPEC.

Analitycy związani z OPEC zastrzegają się jednak zarazem, że obecna, silna zwyżka cen ma charakter spekulacyjny i nie jest spowodowana mniejszą podażą ani silniej rosnącym obecnie popytem, a jedynie operacjami wielkich funduszy, traktujących ropę jako bezpieczną lokatę bądź zabezpieczenie (hedging) w obecnych, niepewnych czasach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane