• rozwiń

Cena eksportu ropy z Rosji pójdzie w górę?

Cena eksportu ropy z Rosji pójdzie w górę?
Foto: TVN24 Foto: Co będzie z cenami paliw?

Łukoil zamierza podnieść cenę ropy naftowej dla Polski, Czech, Słowacji i Niemiec - państw, które odbierają ropę poprzez ropociąg "Przyjaźń".

- Chcielibyśmy przeprowadzić rozmowy z kontrahentami o podniesieniu ceny zakupu. Naszym zdaniem, cena powinna być sprawiedliwa, rynkowa i konkurencyjna wobec innych kierunków - powiedział prezes Łukoilu Wagit Alekpierow dziennikarzom w Moskwie.

W ubiegłym miesiącu koncern zmniejszył o jedną trzecią eksport ropy do Niemiec. Oficjalny powód nie jest znany - nieoficjalny mówi o kwestii cen, które uległy zmianie.

Rosyjskie media powołując się na anonimowe źródło w Łukoilu podają, że wszystko się zmieniło odkąd na początku roku Białoruś podniosła ceny opłat za tranzyt rosyjskiej ropy. Ceny opłat zmieniły się o ponad 30 proc dokładnie 15 lutego - stawka za tłoczenie rosyjskiego surowca przez białoruskie terytorium do Niemiec i Polski wzrosła o 35 proc. - do 3,50 dolara za tonę.

Ograniczenie dostaw paliwa przez Łukoil zmusiło rafinerię w Schwedt, głównego odbiorcę ropy z rurociągu "Przyjaźń", która leży na granicy z Polską, do poszukiwania nowych źródeł surowca.

Alekpierow zapewnił, że jego spółka "w pełni wywiąże się z zobowiązań wynikających z kontraktów na dostawy" ropy.

Służba prasowa Łukoilu przekazała, że koncern uzgodnił już ze stroną niemiecką warunki dostaw ropy we wrześniu - wyniosą one 600 tys. ton.

Według danych rosyjskiej Federalnej Służby Celnej (FTS), w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2007 roku Łukoil wyeksportował do Niemiec 2,4 mln ton ropy, w tym 467 tys. ton w maju.

tan

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane