• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 17:15

Dostosuj

Cena amerykańskiego gazu niewiele niższa od rosyjskiego, ale ważniejsza dywersyfikacja

Wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk i prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz o eksporcie gazu LNG z USA Odtwórz: Wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk i prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz o eksporcie gazu LNG z USA
Foto: Wikipedia/ Pline Foto: Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim | Video: Wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk i prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz o eksporcie gazu LNG z USA

Zdaniem prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza cena gazu amerykańskiego, nawet uwzględniając koszty jego skroplenia i transportu, byłaby niższa niż ta, którą Polska płaci obecnie za gaz rosyjski. Dodał, że nie należy jednak oczekiwać bardzo dużej różnicy w cenie.

- Sądzę, że to będzie niższa cena gazu, niż jest dzisiaj, ale nie spodziewajmy się, że nastąpią jakieś niesamowitości. To, co nas bardziej interesuje, to to, żeby zdywersyfikować dostawy, żebyśmy mieli alternatywę do tego co dzisiaj - by (sprowadzać gaz - red.) nie tylko ze wschodu, ale też by była możliwość handlu z innymi parterami, w tym USA - powiedział Olechnowicz dziennikarzom we wtorek w Waszyngtonie, występując na konferencji prasowej razem z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk.

Coś konkretnego

Szef Grupy Lotos ocenił, że po ubiegłotygodniowych deklaracjach w Europie prezydenta USA Baracka Obamy, sprawy eksportu amerykańskiego gazu do Europy "nabiorą tempa", niemniej USA i UE muszą jeszcze określić warunki tej współpracy.

- Chciałbym kupować gaz i tańszy, ale pewnie nie będzie to w rękach Lotos-u - zastrzegł. Ocenił, że w Polsce niektórzy mają wygórowane nadzieje w związku z gazem amerykańskim gdyż jego cena jest w USA trzykrotnie niższa niż cena gazu w Polsce.

- Ale takich różnic nie będzie jak się gaz sprowadzi do Polski - powiedział, przypominając, że do ceny wydobycia gazu należy w przypadku jego eksportu do Europy doliczyć koszty transportu oraz jego skroplenia.

Duża szansa

Eksploatacja na wielką skalę złóż gazu łupkowego w USA doprowadziła do radykalnego obniżenia cen tego surowca na rynku amerykańskim. W rezultacie od dwóch lat gaz jest głównym źródłem energii w USA, wypierając węgiel.

Coraz więcej państw jest zainteresowanych kupnem amerykańskiego gazu. Zainteresowani są tym także amerykańscy producenci. Przeciwnicy argumentują, że eksport podniesie ceny surowca w kraju, na czym ucierpi krajowy przemysł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane