• rozwiń

Celnicy strajkują po włosku

Celnicy strajkują po włosku
Foto: TVN24.pl Foto: Celnicy od jutra będę wyjątkowo dokładni

Celnicy będą niezwykle drobiazgowo kontrolować podróżnych. Na przejściach granicznych mogą więc powstać kolejki. Na razie celnicy uspokajają: na lotniskach w Balicach i Goleniowie oraz w porcie w Szczecinie nie ma utrudnień.

Największych opóźnień spowodowanych drobiazgową kontrolą należy się spodziewać w portach morskich w Szczecinie i Trójmieście, na całej granicy wschodniej oraz na południu Polski - w Krakowie i Przemyślu. Celnicy żądają między innymi 1500 złotych podwyżki i emerytur takich, jak mają służby mundurowe, oraz zwiększenia ochrony prawnej i finansowej celnika w trakcie wykonywania pracy. Chodzi o to, że dziś celnik oskarżony np. przez przemytnika o łapówkarstwo, może nadzwyczaj łatwo stracić pracę.

- Nie było innego wyjścia jak tylko rozpocząć akcję strajkową. Trwające ponad trzy miesiące negocjacje nie przyniosły rozwiązania żadnego z czterech problemów, które zgłosiliśmy - mówi w TVN24 Iwona Fołta, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.

Strajk ma trwać aż do odwołania. - Funkcjonariusze będą wykonywać standardowe czynności, tylko ze zwiększoną skrupulatnością, drobiazgowością i sumiennością - tłumaczy Fołta. Dodaje też, że dodatkowe środki ostrożności podejmowane są również ze względu na podwyższone zagrożenie terrorystyczne kraju.

Utrudnienia czekają nie tylko osoby przekraczające granicę zewnętrzną, ale także korzystających z lotnisk. Wyjątkowo szczegółowe kontrole zapowiadają celnicy m.in. na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. Akcja protestacyjna ma być prowadzona także w portach.

Oprócz strajku włoskiego, celnicy oflagują budynki, gdzie pracują i będą prowadzić akcję informacyjną. Protestujący nie używają słowa strajk, ponieważ zabrania im tego prawo.

bgr/mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane