• rozwiń

Celnicy przyjadą przed Sejm

Celnicy przyjadą przed Sejm
Foto: TVN24 Foto: Celnicy zapowiadają prostest

25 czerwca pracownicy służby celnej będą manifestować przed Sejmem. Powód? Rząd wciąż nie podjął decyzji o obiecanych im podwyżkach wynagrodzeń.

W czwartek sejmowe komisje finansów oraz administracji i spraw wewnętrznych zajęły się wykonaniem programu modernizacji służby celnej i wypłaty zaplanowanych w budżecie na 2009 r. podyżek dla celników. Jerzy Gosiewski (PiS) zgłosił wniosek, by przyjąć dezyderat do premiera, który miałby zobowiązać ministra finansów do zrealizowania zaplanowanych podwyżek.

Przerwane obrady

Prowadząca obrady Krystyna Skowrońska (PO) po zgłoszeniu wniosku zakończyła posiedzenie informując, że dezyderat będzie głosowany w drugiej części obrad połączonych komisji poświęconej zmianom w ustawie o służbie celnej i rozpoczynającej się po krótkiej przerwie. Aleksandra Natalli-Świat (PiS) domagała się głosowania natychmiast. Poparli ją pozostali posłowie PiS. Wielu posłów Platformy i innych klubów nie było już na sali.

Po słownych utarczkach posłów i po interwencji przewodniczącego komisji administracji i spraw wewnętrznych Marka Biernackiego (PO), który przekonywał, że posiedzenie w tej części jest już zamknięte, wszyscy rozeszli się.

Na konferencji prasowej PiS Natalii-Świat nazwała wydarzenie skandalem. - To złamanie wszystkich zasad, jakie obowiązują w Sejmie. Pokazuje to, jak traktuje się nie tylko opozycję, bo to jest może mniej ważne, ale jak traktuje się stronę społeczną - mówiła posłanka dziennikarzom.

Będzie protest

Obecni na konferencji prasowej PiS przedstawiciele związków zawodowych celników nie kryli oburzenia zaistniałą sytuacją. - Jesteśmy zaskoczeni, że przerwano posiedzenie komisji, gdy zaczęto zadawać pytania niewygodne dla strony rządowej - mówił Artur Ciesielski ze związku zawodowego "Solidarność". Poinformował, że wszystkie ogólnopolskie związki zawodowe, działające w służbie celnej, podjęły decyzję o podjęciu ogólnopolskiego protestu "we wszystkich możliwych formach dozwolonych prawem". Przewodniczący związku zawodowego "Celnicy PL" Sławomir Siwy zapowiedział zorganizowanie 25 czerwca pikiety pod Sejmem.

Pół godziny po konferencji, po rozpoczęciu kolejnego, zaplanowanego posiedzenia połączonych komisji, przegłosowano wniosek Gosiewskiego i nie uzyskał on większości.

PO zapowiada, że podwyżki dla celników będą częścią nowej ustawy o służbie cywilnej, nad którą już pracuje rząd.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane