• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Celnicy alarmują: hazard puszczony samopas

Celnicy alarmują: hazard puszczony samopas
Foto: sxc.hu Foto: Celnicy chcą praw i pieniędzy na kontrolę hazardu

Od początku listopada hazard w Polsce ma być w całości kontrolowany przez celników. Izby celne mają wydawać pozwolenia na jego prowadzenie, ściągać podatki, a także ścigać nieuczciwych przedsiębiorców. - Nie mamy do tego ani narzędzi, ani środków - alarmuje Związek Zawodowy Celnicy PL w liście do premiera.

Nowelizacja ustawy o Służbie Celnej z 27 sierpnia tego roku nakłada na urzędy celne obowiązek obsługi urzędniczej rynku hazardowego. Nakłada obowiązek i tyle. Nie ma w niej nic o dodatkowych prawach, narzędziach do wykonywania nowych obowiązków, a zwłaszcza dodatkowych pieniądzach, bez których zdaniem celników nie da się skutecznie nadzorować sektora hazardowego.

"Wzmocnij nas Panie Premierze"

"Pragniemy podkreślić z całą mocą, że Służba Celna nie jest w stanie zgodnie z prawem skutecznie walczyć z nadużyciami w hazardzie bez czynności operacyjno-rozpoznawczych, realnych elementów motywacyjnych i antykorupcyjnych oraz bez zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszom" - piszą celnicy. Przypominają też premierowi, że wcześniej wspominał o "wzmocnienia służb odpowiedzialnych za nadzór nad tą sferą".

Pragniemy podkreślić z całą mocą, że Służba Celna nie jest w stanie zgodnie z prawem skutecznie walczyć z nadużyciami w hazardzie bez czynności operacyjno-rozpoznawczych, realnych elementów motywacyjnych i antykorupcyjnych oraz bez zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszom

celnicy o hazardzie

Podkreślają, że na funkcjonariuszy nałożono szereg obowiązków, ograniczenie praw, wymagania i reżim służby, ale bez równoważących je uprawnień zapewniających stabilizację kadr, i będących "jednym z ważniejszych czynników motywacyjnych i antykorupcyjnych".

Dlatego też proszą o szybkie skierowanie pod obrady Sejmu projektu zmiany ustawy o Służbie Celnej, dającego Służbie Celnej prawo prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. "Zwracamy się również z wnioskiem o powołanie Zespołu ds. wypracowania rozwiązań motywacyjnych i antykorupcyjnych w Służbie Celnej" - piszą związkowcy.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane