• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Celna wojna o bawełnę

Celna wojna o bawełnę
Foto: sxc.hu Foto: Bawełna wygląda niepozornie - ale stała się powodem sporu o miliardy dolarów

Brazylia nakłada sankcje handlowe na towary sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. Obejmują one dziesiątki różnych wyrobów - od samochodów Forda po ketchup Heinza. Brazylia reaguje w ten sposób na utrzymywanie przez USA subwencji dla producentów bawełny.

Prawo do kar na sumę 829,3 miliona USD rocznie, wymierzonych w "amerykańskie interesy gospodarcze", przyznała Brazylii w zeszłym roku Światowa Organizacja Handlu (WTO), uznając subwencjonowanie w Stanach producentów bawełny za sprzeczne z zasadami konkurencji.

Wymiar finansowy ogłoszonych w poniedziałek sankcji - wyższych ceł na towary amerykańskie - to 591 milionów USD. Karne cła Brazylia zamierza utrzymać, dopóki USA będą kontynuowały wypłacanie subsydiów dla swoich producentów.

Jeszcze w tym miesiącu Brazylia zamierza też wprowadzić sankcje wobec amerykańskich znaków handlowych, patentów i usług komercyjnych; wymiar finansowy tych karnych przedsięwzięć wyniesie 238 milionów USD.

Rząd brazylijski wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że do sięgnięcia po sankcje zmusiła go postawa USA, łamiących zasady wolnego handlu.

Listę towarów amerykańskich objętych sankcjami Brazylia dostarczyła w poniedziałek do siedziby WTO w Genewie wraz z informacją, że zaczną one obowiązywać od przyszłego miesiąca.

Brazylia twierdzi, że USA utrzymują się na drugim miejscu na liście światowych producentów bawełny, płacąc amerykańskim farmerom subwencje sięgające ok. 3 miliardów USD rocznie. Największym eksporterem bawełny są Chiny, a Brazylia zajmuje piąte miejsce.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane